George Orwell - 1984

14. března 2006 v 21:30 | Michal Jakubínský |  Knihy
Román je právem považován za jeden ze zlomových v náhledu na možný chod společnosti. Stejně jako v případě Machiavellliho Vladaře o něm pravděpodobně velmi málo lidí nikdy neslyšelo, avšak ne každý zná jeho obsah. Proto s ním chci čtenáře seznámit.
Ještě předtím však několik řádek o autorovi. George Orwell (1903 - 1950), pravým jménem Eric Arthur Blair se narodil v Indii v rodině britského úředníka. Po středoškolském studiu se opět vrátil do Asie, kde v Barmě pracoval jako koloniální policista. Později znovu v Evropě psal o sociálních tématech, ovlivněných jeho častými styky s dělníky v průmyslových oblastech Anglie. Tehdy vzrůstající popularitu komunismu striktně odmítl a tento postoj se později promítal do většiny jeho literární tvorby. Čímž si způsoboval nemalé problémy i ve vlastní zemi, jelikož tehdejší Sovětský Svaz byl během 2.světové války považován za spojence v boji proti fašismu. Vyvrcholením se stal román 1984, alegoricky popisující poměry panující v tehdejším stalinistickém SSSR.
Hlavní postavou je drobný ministerský úředník Winston Smith. Žije ve společnosti ovládané všemocnou Stranou, snažící se jakýmikoliv způsoby eliminovat cokoliv co by mohlo ohrozit její moc. Přepisuje se historie, jsou vymazávány jakékoliv zmínky či hmatatelné připomínky nepohodlných osob, válčí se s jinými mocnostmi ve snaze odpoutat pozornost obyvatelstva od všedních problémů. Soukromí v podstatě neexistuje, vše má pod dohledem tzv. Ideopolicie. Je podporováno donášení dětí na vlastní rodiče úřadům, televizory v domácnostech fungují jako sledovací kamery a odposlech. Nikomu se nedá důvěřovat. Všemu vévodí postava vůdčí osobnosti celého systému, známé jako Velký bratr. Jeho portréty jsou všudypřítomné s podnadpisem: "Velký bratr tě sleduje." Čas od času se vykytne pár jedinců snažících se o změnu poměrů. I Winston se mezi ně později zařadil, protože začal pochybovat. Přidal se se svou dívkou Julií k odboji inspirovaném bývalým členem strany Goldsteinem, nyní psancem, protože napsal zakázanou Knihu v níž objasnil mocenské praktiky jimiž se režim udržuje u moci. To byla osudná chyba. Následuje zatčení, mučení a později převýchova během níž se mu (Winstonovi) zhroutí veškeré jistoty o něž se dosud opíral. Právě tady dochází k pověstnému lámání chleba a přichází nejpůsobivější část knihy. Čtenář je svědkem myšlenkové manipulace s lidskou bytostí tak nepředstavitelného rozsahu, že si pokládá otázku, čeho všeho jsou lidé schopni ve snaze ovládat druhé. Odpověď zní - VŠEHO. Pro koho je moc vším, udělá cokoliv, aby ji měl. Válka je mír! Svoboda je otroctví! Nevědomost je síla! Tato hesla z knihy se vám možná budou dlouho znovu vybavovat.
Hodně se píše i diskutuje o zneužítí ideologií a míře jejich zločinnosti. Uvádí se mezi nimi např. komunismus či fašismus. Ale podle mého názoru je každá zneužitelná. Včetně demokracie, jež je sama o sobě rovněž souhrnem ideálů, představ o chodu společnosti. Stačí pouze přesvědčit okolí o jejich správnosti - přesněji správnosti toho kdo ji prosazuje. Falešných spasitelů se vždy najde spousta. Jako lidí ochotných jim bezvýhradně uvěřit, pokud se ztotožní s jimi předhozeným obrazem i nepřítelem proti němuž je třeba bojovat. Jakýmikoliv prostředky. Zaslepenost proti jiné zaslepenosti. Vždy však dílo lidí jež ji tvoří. V nich (lidech) je problém. Přesně v tom vidím hlavní poselství Orwellova díla. Pokud si jej chcete přečíst, zkuste objednat na www.kosmas.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wu Wu | Web | 25. května 2006 v 15:31 | Reagovat

Zajímalo by mě, kolik z účastníků soutěže Big Brother knížku zná a četlo ji ...

mimochodem doba kdy nepůjde televize vypnout nemusí být daleko (http://www.blisty.cz/art/28297.html).

2 DaJean DaJean | 6. září 2006 v 21:29 | Reagovat

Podle jejich vyspělosti se domnívám ani jeden. A ty ruce dej až ke konečkům prstů, já vím, že to dokážeš Winstone:)

3 Lenka Lenka | 2. října 2006 v 18:57 | Reagovat

Tak tahle kniha mě opravdu dostala. Konec dopadnul nejhůře, jak mohl. Každý se dá zlomit.

4 Michal Jakubínský Michal Jakubínský | 10. listopadu 2006 v 18:35 | Reagovat

pro všechny:

Určitě máte s mírou srovnání této knihy a skutečným životem pravdu. Pořád se najde dost důvodů k prosazení větší kontroly sytému nad jednotlivci. Kdysi to byl kapitalismus, teď je to terorismus. Tím nehci zpochybňovat bojproti němu, jen vyjádřit obavy z možného zneužití strachu většiny lidí k manipulaci s nimi. Zvláště pokud se jim odepře či omezí přístup k některým informacím, aby si mohli udělat vlastní úsudek.

5 Filip Filip | 11. října 2007 v 20:09 | Reagovat

tahle kniha byla, je a čím dál tím víc bude stále aktuální, protože v dnešní době jsou kamery téměř na každém kroku, mění se minulost bývalých komunistů tak aby nepřišli o dobře placené místečko, ani permanentní válka není jen v této knize, stačí se podívat na válku v Iráku nebo Afgánistánu. A co se týče Winstona, typický úředník kterých je tu taky dost, možná až moc a taky se na jeho příkladu výborně ukazuje to že se nedá věřit skoro nikomu, dokonce ani starému milému starožitníkovi obzvláště když vám téměř zadarmo půjčuje svůj byt:)

6 Delancey Delancey | 23. dubna 2008 v 13:01 | Reagovat

zrovna včera jsem jí dočetla.

stále a stále mě ohromuje.perfektně aktuální (takový i zůstane) a zároveň šíleně děsivá.blair (orwell) je vynikající autor (farma zvířat apod).

2+2=??

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama