Nicolo Machiavelli - Vladař

2. března 2006 v 23:46 | Michal Jakubínský |  Knihy
Jedno z proslulých děl pojednávající souhrnem rad i doporučení o způsobu jak se dostat k moci a zejména jak si ji udržet. Pokud vás zajímá obsah této knihy, případně více informací o jejím autorovi, pak čtět následující řádky pozorně, protože řada závěrů platí s odstupem několika staletí i dnes. A nemusíte nutně být vysoce postavenými vládci, aby vám něco daly.
Pro začátek několik životopisných údajů o autorovi. Nicolo Machiavelli (1469 - 1527) pocházel z italské Florencie. Žil v rodině spoléhající na pozemkový majetek, což zaručovalo stabilní příjem financí. Ač nepatřila mezi přílišné boháče, mohl Nicolo vést příjemný život plný nejrůznějších požitků. Věnoval se úspěšně psaní básní i ironickým popěvkům. Později se v důsledku změn mocenských poměrů v tehdy rozdrobené Itálii, stal sekretářem ministerstva zahraničí a války, což mu umožnilo cestovat a poznávat okolní země i ostatní italské státy. Nic ovšem netrvá věčně a ani jemu se nevyhnuly pozdější pády s opětovnými výstupy. Byl dokonce i ve vězení.
Pravděpodobně vše dohromady formulovalo jeho pozdější názory, které shrnul ve svém Vladaři. Zemřel jako chudý, avšak jeho útlá knížka mu později zajistila proslulost. Řada jeho současníků i později její obsah však nepochopila, protože se na něj dívala z hlediska morálního. Po této stránce se jim musela zdát příšerná. Jenže tak se na Vladaře dívat nedá. Morálka je věc proměnlivá a jsou situace, kdy musí jít stranou. V knize je tento paradox výstižně popsán : "Moudrý muž nemůže stát v slově, je - li mu to na škodu a jestliže pominuly důvody za nichž je dal. Kdyby všichni lidé byly čestní, moje rada by byla špatná. Ale protože nejsou a sami dané slovo neplní, rozumný panovník je nemůže dodržet. byl by sám proti sobě." Na to navazuje další: "Má - li vládce všechny kladné vlastnosti, je krajně nežádoucí, aby se jimi vždycky a za všech okolností řídil. Všeho do času. Jakmile vznikne potřeba opaku, nesmí zaváhat." Machiavelli kladl důraz rovněž na potřebu ukázat rozhodnost a nestavit v nevhodnou chvíli na odiv veřejnosti opak. Chápejte v obecné rovině.
Stručně řečeno nabízí potenciálnímu vládci ucelený souhrn jak vzhůru. Když jsem si jej pročítal, snadno uvěřím, že se pomocí něj dá dostat vysoko. Ovšem co se z vás stane? Pokud to nepřeženete, můžete se stát dokonce miláčky davů. Pokud ano, budete sice u moci, avšak ne moc oblíbení. Což vás na druhou stranu v dobách míru nemusí příliš znepokojovat, když máte za sebou vlivné přátele. Když se podívám na řadu dlouhodobě sloužících politiků mám dojem, že byli pilnými čtenáři. Jenže jinak to nejde, máte-li se udržet (vydržet). Viz citace o čestnosti a dodržení slova. Kdo chce být úspěšným vládcem, musí se vyhýbat takovým vlastnostem co jeho moc ohrožují a nesmí dát na lidské řeči. Nabízí se otázka co by měl upřednostnit - zda popularitu či respekt. Obojí mít nemůže. Autor radí oželet první a opírat se o oddanost založenou na přesvědčení - nikoliv té koupené.
Jak vidíte z krátké ukázky, dílo Vladař má v sobě myšlenky jež se ve špatných rukách mohou stát nebezpečným nástrojem. Takové riziko však hrozí vždy. Záleží na každém co a v jaké míře si z knihy odnese za poučení. Čtení je rozhodně poutavé a v mnohém poučné. Některé věci se zkrátka nemění ani po pěti stoletích. Spousta vedoucích představitelů světského či církevního života se asi poznala a proto bylo později přistoupeno k omezování jejího šíření mezi veřejností.
Aktuálně se dá sehnat třeba zde na tomto internetovém odkazu, kde si ji můžete jak přečíst, tak třeba vytisknout nebo jinak archivovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kryštof Tichý Kryštof Tichý | E-mail | 23. října 2008 v 20:08 | Reagovat

Tvoje charakteristika byla hloupá,i opice která by přečetla Vladaře by ze sebe vypotila lepší dílo. Skutečně mě už nebaví číst články které píší neschopní idioti kteří si myslí že sežrali Šalamounovo hovno.Teď provedu rozbor posledního odstavce:

Jak vidíte z krátké ukázky, dílo Vladař má v sobě myšlenky jež se ve špatných rukách mohou stát nebezpečným nástrojem. Takové riziko však hrozí vždy. Záleží na každém co a v jaké míře si z knihy odnese za poučení. Čtení je rozhodně poutavé a v mnohém poučné. Některé věci se zkrátka nemění ani po pěti stoletích. Spousta vedoucích předtavitelů světského či církevního života se asi poznala a proto bylo později přistoupeno k omezování jejího šíření mezi veřejností.

Děláš si legraci, nebo to myslíš vážně? I můj neinteligentní nevlastní bratr který si myslí že Machiavelli byl nemorální by nedokázal napsat takovou blbost.

"Spousta" vedoucích předtavitelů světského či církevního života se asi poznala a proto bylo později přistoupeno k omezování jejího šíření mezi veřejností.

Jeho díla nebyla rozšířená, protože si republikáni(tím nemyslím U.S.A politickou stranu) mysleli že je Pro Absolutistickou vládu, Církev(Římská) že je kacířský a tím nemyslím že psal hlouposti o Satanovi nebo že by vyznával jinou víru. Psal o politice dost hloupým způsobem, neodvolával svoje názory tím pádem zemřel v chudobě, nechal svým dětem pouze dobré jméno.

Vyprošuji si (k jeho památce) aby si každý hlupák o něm mohl psát kdejakou "sračku".

S pozdravem pro tebe Kokote

2 .... .... | 5. listopadu 2008 v 18:00 | Reagovat

Kryštofe,

myslím si, že by ses měl nejprve zamyslet sám nad sebou, než tady veřejně budeš vykřikovat vulgarismy a kritiku. Měl bys jít do knihovny a raději si vypůjčit učebnici českého jazyka a naučit se psát. Tolik hrubek jsem v životě v jednom vzkaze nenašla... Mohla bych též tvrdit, že i opice by tolik chyb nenapsala.

Jsi ubohý a nevím, co sis tímto rádoby vzdělaným vzkazem chtěl dokázat.

S pozdravem pro tebe K.k.te, teda Krištofe :-))))))))))))))

3 Martin Martin | 9. listopadu 2008 v 18:41 | Reagovat

Zdravím,

teda zjistil bych si víc faktů, než bych jsem na internet hodil takovou charakteristik.

Řekl bych, že jsi tu knihu nepochopil, toto je jen výplod tvých myšlenek. Doporučuji ti přečíst si Vladaře ještě jednou.

4 .V. .V. | 5. března 2009 v 8:49 | Reagovat

Vy jste teda fakt..lulani..člověk se vám nezavděčí,co?Nesnáším lidi,kteří sedí doma za PC a komentujou,uráží..je to ubohé,trapné a dekadentní!Sbohem..a měli byste se nad sebou zamyslet,trapáci jedni.

5 anin anin | 19. března 2009 v 16:04 | Reagovat

Já jsem zastánce demokratické diskuze,takže nechápu, ja může někdo někoho tak urážet,jen proto,že řekl svůj názor,ať už je špatný nebo ne.On vyjádřil jen své myšlenky.Kdyby se zavedla jen diskuze s čím kdo nesouhlasí a dále se to na úrovni rozvedlo,tak prosím,ale opravdu je zbytečné takže někoho urážet..Kryštofe

6 kleopatra kleopatra | 26. listopadu 2009 v 19:20 | Reagovat

"Moudrý muž nemůže stát v slově, je - li mu to na škodu a jestliže pominuly důvody za nichž je dal. Kdyby všichni lidé byly čestní, moje rada by byla špatná. Ale protože nejsou a sami dané slovo neplní, rozumný panovník je nemůže dodržet. byl by sám proti sobě."
Chápu to tak, že pokud je moudrý(potažmo charakterní) člověk - ne nutně muž - ohrožen bezcharakterními, kterým dal slovo, jehož se tito snaží zneužít, je nucen toto slovo zrušit, poněvadž by pak  nutně byl za idiota...Nechápu to v tom smyslu, že má slovo zrušit, pokud se to pro něj stane nevýhodným (tedy ne něčím o jej ohrožuje)...Právě proto dodává, že kdyby všichni lidé byli čestní, byla by jeho rada špatná. Vůči nečestným lidem není možno se chovat čestně. Je třeba číst a promyslet všechno.

7 Gabi Gabi | 13. ledna 2011 v 9:41 | Reagovat

охуенно!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama