SNIPPAH - Studený front

19. března 2006 v 23:17 | Michal Jakubínský |  Hudba
Drum´n´bass - označení vzbuzující už svým názvem pocit čehosi tajemného, vzrušujícího, nebezpečného... Ve světě hudby znamená fenomén, stojící převážně lehce stranou hlavní pozornosti, pozorující dění kolem sebe, aby z něj čerpal inspiraci. Často náročný, občas nepochopený, jedněmi zatracovaný, jinými milovaný. Sám sebe opatrně počítám mezi ty druhé. Záleží na kvalitě materiálu k němuž se dostanu.
Před relativně delší dobou jsem měl možnost poslechnout si mixované album o němž si myslím, že z hlediska náročnosti splňuje všechna kritéria k zaujetí. Asi se ptáte proč vytahuji na svět něco co je starší. Odpovím vám - protože tomu čas neubral a byla by škoda se nezmínit. Kvalitních věcí není nikdy dost a tato mezi ně patří. Řeč je o Eduardu Komendovi, pocházejícím stejně jako předešlý MProject ze Slovenska - konkrétně z Prešova. Na rozdíl od něj se zabývá od roku 1999 hlavně skládáním a některé jeho skladby našly své místo i na oficiálních výběrech nazvaných Remark The Silence.
foto
Souhrnná charakteristika Studeného frontu se dá vyjádřit slovem NÁŘEZ. Drum´n´bass není styl co by se s vámi mazlil. Naopak do vás bude od začátku nemilosrdně tepat paletu různě zdeformovaných melodií, při nichž si užijete. Výhodou vůči nejčastěji používanému pravidelnému čtyřtaktnímu rytmu (onen známý "tuc, tuc, tuc tuc") je jejich mnohovrstvennost. Snippah na ní důrazně vsadil a snažil se jí důsledně držet po celou dobu. Vyplatilo se. Podařilo se mu vytvořit po umělecké stránce zajímavé dílo, které pro vyšší umocnění celkového dojmu smíchal do jednoho celku. Výsledek připomíná větrnou smršť, ženoucí se s menšími přestávkami neustále vpřed, beroucí cestou všechno co může. Vidím v zásadě dva možné přístupy. Buď toto CD po chvíli s hrůzou odložíte nebo překonáte prvotní překvapení a zjistíte, že ten chaos má určitou zákonitost, která vlastně není vůbec špatná. Netýká se fanoušků, protože ti už mají zmíněnou fázi dávno za sebou, bavím se o doposud nepoznamenaných jedincích. Protože většinou poslouchají měkkčí hudební žánry, mohu jim doporučit jako vstupní bránu zremixovanou instrumentální verzi písničky Survivor od dámské skupiny Destiny´s Child, pocházející z doby, kdy její členku byla ještě zpěvačka Beyonce Knowles, působící v současnosti na sólové dráze.
Jak už bylo řečno, album není nejnovější, takže pokud objevím něco novějšího a minimálně stejně zajímavého, rád se znovu zmíním. Mělo by jím být o rok starší Forge Ahead, ke stažení na www.dnb.sk . Zkuste rovněž www.audionet.sk, zabývající se taktéž slovenskou scénou.
Seznam skladeb::
 1. Roots Of Evil
 2. Go Through
 3. Dark Seed (Dark Mix)
 4. Soundphreakers - Natural Uncle J 2 (Drum´n´Bass Sickness Remix)
 5. Betelgeuze
 6. Arrival
 7. Status
 8. Spread It Like A Sickness
 9. Spasm
 10. Nightmare
 11. Tyranny
 12. Cathy F - Melancholix (Drum´n´Bass Sickness Remix)
 13. 6 Million Reasons
 14. Destiny´s Child - Survivor (Remix Snippah)
Rok vydání:
 • 2004
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama