Frank Schätzing - Vzpoura oceánů

23. dubna 2006 v 21:33 | Michal Jakubínský |  Knihy
Katastrofické romány nejrůznějšího rázu mne fascinují už po dlouhou dobu. Kladu si obecně otázku zda se může to co je v nich popsáno někdy v budoucnu opravdu stát. Většinou souhlasně přitakám, protože i na první pohled sebevíce nepravděpodobná představa může být za určitých podmínek až nepříjemně skutečná. Současným světem hýbou různá témata - od ropné krize přes globální oteplování až po setkání s mimozemskými civilizacemi. Často lze číst všelijaké úvahy nad budoucností včetně existence mnoha filmů líčících svět jako shluk problémů nahromaděných předchozími generacemi relativně bezstarostných lidí, beroucích si z přírody vše aniž by domýšleli důsledky.
Jenže nic netrvá věčně. Jako člověk není stále mladý a krásný, není možné brát aniž by se muselo dávat. Jednoho dne přijde čas zúčtování, kde účet může být velmi vysoký - i váš život. Myšlenka jistě není nijak objevná, ovšem stále platí. Pořád existuje dost lidí, kteří si ji neuvědomují. A pokud ano, bývá někdy už pozdě.
Děj líčí situaci, kdy příroda povstane proti člověku z oceánů. Mizí rybáři, turisté, velryby začnou organizovaně potápět menší lodě i s posádkami, jedovaté medůzy migrují houfně na pláže, kde dochází ke značným ztrátám na životech, zmutovaný druh miniaturních řas napadá humry, kteří se stanou smrtící pastí pro své konzumenty. Což je jen začátek neboť ony řasy se dostávají skrze kanalizaci i do vodních zdrojů důležitých pro chod velkých měst a svými jedy, působícícmi na nervovou soustavu, decimují jejich lidskou populaci. A tak mohu pokračovat dál. Mrtvých přibývá hrozivou řadou, svět balancuje na pokraji zániku. Z mnohdy přehlížených mikroorganismů se stává smrtelně nebezpečný protivník. Vědci, povolání zjištěním příčin a nástinu možného řešení vzniklého problému, jsou bezradní.
Teprve postupem času se ukazuje jak moc sami lidé přispěli ke zkáze a nakolik toho málo vědí o životě v hlubinách moří. Spousta z nás je přesvědčena o vlastní dokonalosti natolik, že sebe sama vidí jako všemocné vládce jimž musí všichni a všechno uhnout z cesty. Nechápou pomíjivost svojí existence jak z hlediska jedince, tak celku. Považujeme se za střed všeho, ovšem nechápeme, že je to jen iluze. Jsme jen jedním z mnoha projevů života na této planetě, kdykoliv nahraditelní. Kolem nás jsou jiné formy života bez nichž bychom tu nebyli - třeba ony mikroorganismy z nichž se ostatně skládáme nebo s námi žijí v pospolitosti. Pokud tuto formu narušíme, následky mohou být tragické. Vzpoura oceánů operuje s motivem inteligentních hlubokomořských jednobuněčných jedinců jež žili po dlouhá léta nikým neobjeveni a narušení svého existenčího prostoru důsledkem znečištění, vyhodnotili jako boj proti jeho původcům - lidem. Díky schopnosti učit se, poučit se z chyb (trvale), stavět na první místo celek a nikoliv jednotlivce dokázali (společně se schopností pozměnit chování ostatních vodních živočichů ve vraždící stroje), převrátit naruby celý systém hodnost na nichž spočívá naše civilizace.
Pokud někdo z vás čeká šťastný konec v němž lidé vítězí, bude čekat marně. Hranice mezi zlem a dobrem bývá často nezřetelná a v průběhu čtení si mnohokrát položíte otázku kdo je obětí a kdo viníkem. Jednobuněční nakonec lidi ušetřili, když skupina vědců nalezla způsob jak je přesvědčit, že pro ně nepředstavujeme hrozbu stojící za vyhlazení. Ovšem zdecimovali nás natolik, abychom v dohledné době nebyli schopni je ohrozit. Jinak řečeno zamořovat oceány. Happy End? Jak pro koho. Jestli považujete pouhé přežití lidstva za úspěch, pak ano. Přijde mi to však málo neboť důležité je co ze všeho pro sebe vyvodí za důsledky. Pak má jistě naději. V opačném případě bude nemilosrdně smeteno do propadliště dějin. Jednou klidně budou jiní vyhrabávat ze země jeho kosti a vystavovat je v muzeích - podobně jako to dnes děláme u dinosaurů.
Myslím, že se Franku Schätzingvi podařilo napsat hodně čtivou knihu ke které se budete vracet. Více na www.knizniklub.cz, kde je v nabídce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama