Bow Wave - Emigrant

10. května 2006 v 22:05 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
Hned na začátku své dnešní recenze otevřeně předesílám, že český hip-hop se zatím netěší mé přílišné oblibě. Ze skupin či jednotlivých interpretů, jejichž tvorba se donesla k mým uším, jsem většinou neměl dobrý pocit. Často mi přišly výtvory třeba od Supercrooo, Gipsyho, Indy & Wich a jiných jako většinou nepropracované se stále opakujícími se postupy. Muzika v podstatě jen počítačová, texty točící se skrytě či otevřeně kolem toho, jak dotyčné nikdo nemá rád, jak jim nerozumí, jak kolem je všechno samá komerce a právě jejich je to nejlepší... no, použité výrazy byly často ostřejší. Mám pocit, jakoby bez nich nemohla řada hiphoperů existovat. Přitom čeština je tak bohatý jazyk!!! Ale to je teď vedlejší.
Postrádal jsem třeba nějaké živé nástroje co podle mne mohou takřka cokoliv výrazně oživit. Plus i více muzikantnosti, projevující se vyšší kvalitou nahrávek u nichž nemáte po chvíli pocit nudy nebo točícího se kolovrátku. Nakonec mi byla fanoušky doporučena karlovarská skupina Bow Wave. Už z dřívější doby jsem o její existenci věděl, avšak to bylo víceméně vše. Došlo tedy ke změně a po poslechu debutového alba Emigrant mohu s potěšením napsat, jak jsem rád. Přítomnost živé muziky mírou vcelku vrchovatou, díky níž jsem většinu skladeb docela dobře přežil. Navíc místy celkem vtipné nápady (viz skladba Pašerácká), inspirovaná hitem Jiřího Schelingera Jahody Mražený. Co by na ni řekl, kdyby ještě žil, netuším - snad by se pobaveně zasmál. Škoda jen, že si s ní tady autoři po hudební stránce více nepohráli. Hodně mi přirostla k srdci Město v mlze společně s Bláhová, u nichž je patrná právě muzikantská vyzrálost. Hlavně hlasový projev poněkud ustoupil do pozadí, což jim prospělo.
Určitou slabinou je podle mne vysoký počet skladeb (15). Ne všechny se povedly tak, aby byly od sebe navzájem odlišné a tvořily kompaktní celek. Optimální počet bych viděl přibližně 10. Ovšem i přesto považuji album za krok správným směrem, pokud má někdy zdejší hip-hop mít šanci oslovit širší publikum. Pro podrobnější informace doporučuji povedenou stránku www.bowwave.cz.
Na závěr jsem si nechal úvahu, inspirovanou úvodní písní Proutek. Zaznívá v ní kritika současné populární scény, zmínky o zaprodanosti a podobně. Mám pocit, že členové skupiny si asi neuvědomují, že součástí jimi opovrhovaného šoubyznysu se vydáním svého alba stali i oni sami. Nabízí se proto otázka, jak na tom budou třeba za 10 let. Aby pak neskončili podobně jako ti, které dnes kritizují a neobjevil se někdo jiný, kdo bude pro změnu tepat nemilosrdně do nich. Čas ukáže.
Seznam skladeb:
 1. Proutek
 2. Pohádková
 3. Město v mlze
 4. Bláhová
 5. Dromedár
 6. Pašerácká
 7. Evilfigure
 8. Sám dodám
 9. 5.5
 10. Námořník (studio veržán)
 11. Jinotaje
 12. Wary (je to tak)
 13. Krev smát (ránu pontonem)
 14. Změna
 15. Mikrofámy
Rok vydání:
 • 2004
Vydavatel:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama