Motocyklové deníky

23. května 2006 v 16:45 | Michal Jakubínský |  Film
foto
Děj koprodukčního filmu z roku 2004 zavádí diváka na počátek 50. let do Argentiny, kde se dva mladíci rozhodli podniknout cestu napříč celou Jižní Amerikou. Původně ji měli absolvovat na motocyklu jemuž přezdívali "Mocná", ale už asi po třetině trasy jim v důsledku opotřebení i stáří definitivně vypověděl službu a tak jim nezbývalo než střídat pohon na vlastní nohy s jinými pojízdnými dopravními prostředky.
Možná si řeknete, že na příběhu není nic zvláštního. Nebylo by, kdyby jedním z oněch mladíku nebyl Ernesto "Che" Guevara , který se později stal známým revolucionářem. Právě na této cestě se v důsledku shlédnutí bídy a utrpení obyčejných lidí (hlavně Indiánů v Peru) formovalo jeho budoucí přesvědčení o nutnosti nastolit pomocí revolučního ozbrojeného boje spravedlivější společnost. Ponechám stranou jeho konečný tragický osud. Své zážitky si pečlivě zanamenával a i díky nim mohla vzniknout jeho civilní podoba obyčejného kluka s pevnými zásadami a místy až nepříjemnou upřímností, snažícího se coby student medicíny pomáhat nemocným při léčbě lepry v zařízení, jež bylo zastávkou na jeho cestě do Venezuely. Na konci se oba přítelé loučí - jeden zůstává a druhý (Ernesto) se vrací zpět. Měl před sebou příslib kariéry nadějného lékaře, avšak vybral si jinou cestu. O osm let později se znovu střetávají ve věku vyzrálých mužů, každý společensky někde jinde. Ale to už je jiný příběh.
Přidržím - li se původního, pak režisér Walter Sallas natočil přijemný,vtipný a zejména věrohodně působící film s podmanivými záběry jihoamerické přírody při němž si uvědomíte, že nic není černobílé, jak se někdy možná zdá. Každý byl mladý, měl své lásky, nějaké sny čeho chce v životě chce dosáhnout. Ani "Che" nebyl jiný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jay Jay | Web | 23. května 2006 v 18:12 | Reagovat

tenhle film me dost nudil. dva typci jedou na motorce, nekde zastavi, jeden typek prohani zeny a druhy je sokovan bidou. dalsi den jedou na jedou na motorce, nekde zastavi, jeden typek prohani zeny a druhy je sokovan bidou.

dalsi den jedou na jedou na motorce, nekde zastavi, jeden typek prohani zeny a druhy je sokovan bidou...:-)

ale je mozny,ze jsem zrovna nemel na takovy film tu pravou naladu..

2 Lee Lee | 8. června 2006 v 15:20 | Reagovat

Jay: jako s timhle s tebou nesouhlasim. Tento film má v sobě schované mnohem víc. Člověk aspoň trochu vidí do mysli budoucího revolucionáře a hlavně vidí, že i když ho mnoho lidí nenávidělo tak to byl stále jenom člověk. ve filmu je taky zobrazena nádherná krajina Latinské Ameriky.

3 Michal Jakubínský Michal Jakubínský | 22. ledna 2007 v 23:17 | Reagovat

pro jay:

Ano, je možné, že si neměl třena tu pravou náladu na tenhle film. Mně se na něm líbilo, že se snažil zobrazit civilnější podobu mládí u člověka jako Che Guevara, která není moc často zmiňována.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama