O vztahu k muzice

18. května 2006 v 19:20 | Michal Jakubínský |  Úvahy
Asi spousta lidí má nějaký oblíbený styl ke kterému se z nejrůznějších důvodů ráda vrací. Důvodů proč zrovna "jejich" muzika je tou nej... si najdou spoustu. Docela nedávno jsem narazil na jisté diskuzi na věčné těma sporu mezi komercí a undergroudem. Nebudu zabíhat příliš do podrobností, protože to není účelem tohoto článku. Pravděpodobně nejvýstižněji popsal celý problém jeden člověk, když napsal, že je to o pocitu.
Mohu než souhlasit. Po pravdě řečeno se nezabývám dilematy o komerci či nekomerci, když si vybárám nějakou oblíbenou písničku. Důležité pro mne je co mi dokáže nabídnout v kladném smyslu. Když nic, pak se jí dále nezabývám a s klidným srdcem ji přenechám jiným. Třeba naopak jim něco dá.
Mám - li napsat co si myslím o komerci, tak za ni považuji situaci, kdy rozhodujícím podnětem k vytvoření nějakého produktu byly v první řadě peníze a až potom kdesi daleko jsou lidé. Zpravidla nemívají dlouhého trvání a po čase upadnou díky bezobsažnosti v zapomnění. U nekomerce je pořadí opačné. Napřed lidé a až potom zisk, kde míra "trvanlivosti" bývá zpravidla delší. Otázka kde jsou nějaké platné hranice, je neurčitá. Každý si může určit sám - pokud chce. Nevadí mi, když se kdokoliv muzikou živí a bere za ni finanční odměnu. Jsou názory odsuzující tento přístup, avšak ty považuji za extrémní. S tím míra kvality nesouvisí.
O pojmu underground se bavím povětšinou nerad, protože toto slovo si dnes bere do úst kdekdo, aniž by se hlouběji zamyslel nad jeho obsahem. Pak lze slyšet či číst názory typu, jaký underground je např. hip - hop, techno, punk nebo akce typu Czechtek a podobně. Jejich autoři si pravděpodobně neuvědomují, že doba kdy tomu tak bylo, už je dávno pryč a dnes jsou více či méně součástí byznysu na nějž nejednou tak často nadávají. Výtvory bude většina rozumných lidí hodnotit podle obsahu. Pokud v nich najdou něco hlubšího (co konkrétně je individuální), jistě se rádi vrátí a otázka zda nebo kolik to stálo, nebude pro ně až tolik rozhodující. Underground býval chrakteristický něčím novým co často nebývalo ke slyšení v hlavních proudech. Něčím převratně novým. V dnešní době se již lze setkat s mnoha hudebními styly vzniklé míšením předchozích. Proto je otázka, zda má smysl se nadále zaobírat podobnými úvahami.
Neberte moje řádky jako pokus vnucovat jiným svoje pojetí, pouze nabízím vlastní náhled - bez nároku na univerzální platnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama