Spalovač mrtvol

25. května 2006 v 16:53 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Dlouho mi trvalo než jsem si našel čas ke shlédnutí tohoto filmu o němž se často hovoří v superlativech. I já se před pár dny zařadil mezi jeho příznivce. Svoje zajisté udělalo také jméno režiséra, protože Juraj Herz nenatáčí špatná díla bez rozdílu žánru - stačí vzpomenout např. na jeho zpracování pohádky Panna a netvor.
V roce 1968 si coby předlohu ke svému dalšímu dílu vybral stejnojmenný román od Ladislava Fuchse. Děj se odehrává ve 30. létech a částečně během nacistické okupace Československa. Jeho hlavní postavou je Karel Kopfrkingl, zaměstnanec pražského krematoria. Člověk hodný, laskavý, milující svou rodinu, zcela oddaný práci. Velmi rád čte a mezi nejoblíbenější knihy řadí tu o Tibetu v níž se hovoří o smrti jako o osvobození duší od jejich pozemské cesty. Snad proto, že své povolání zařadil jako pevnou součást této vize. Pozornému divákovi se však brzy začně vkládat pocit, že zde není vše tak zcela v pořádku. Snad za vše může až přílišný klid i neustále přítomný mírný úsměv pana Kopfrkingla s nímž komentuje dění kolem, do nějž neustále vnáší témata točící se kolem umírání. Později dokáží jeho představ přívrženci nacismu obratně zneužít a stává se z něj monstrum neváhající vraždit ve jménu vyšších ideálů i své nejbližší kvůli jejich částečnému židovskému původu ze strany manželky.
Hl. role byla svěřena Rudolfu Hrušínskému, což byla velmi šťastná volba. V jeho podání se dočkáte vynikajícího ztvárnění postavy zmanipulovaného člověka s nímž si osud i dějiny zahráli krutou roli. Ještě hůře se však museli cítit jeho oběti o nichž informoval nadřízené kvůli jejich protiněmeckému smýšlení. Nebylo jich zrovna málo, což jej ovšem naprosto netrápilo. Vždyť přece osvobozoval jejich duše a posílal je do lepšího světa, odkud, jak věřil, se znovu převtělí do něčeho lepšího než dříve. Nejlépe pokud tak bude učiněno hromadně - po stovkách, po tisících. Vše se zářivým úsměvem na rtech, vstříc očekávání šťastné budoucnosti. Démon v lidské podobě.
Myslím, že poselství filmu o zneužití i získané moci je přes jeho stáří stále aktuální. Někteří lidé se nemění. Velkým plusem se stává zejména jeho černobílé provedení, dobře podtrhující depresivní atmosféru. Můžete - li, shlédněte jej.
Pokud byste měli zájem o knižní předlohu, pak ji lze zakoupit třeba na www.kosmas.cz .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jay Jay | Web | 10. června 2006 v 18:31 | Reagovat

úchvatný film! Rudolf Hrušínský je dokonalý

2 evaicka evaicka | Web | 21. ledna 2007 v 12:41 | Reagovat

Četla jsem knihu,ale film jsem bohužel ještě neviděla a ani nevím,kde bych ho mohla sehnat,v televizi to snad dávali kdysi dávno.Stejně tak Kladivo na čarodějnice.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama