Match Point / Hra osudu

24. června 2006 v 7:39 | Michal Jakubínský |  Film
Jméno Woody Allen asi nemá cenu příliš rozebírat. Jeho filmy jsou pravidelným návštěvníkům kin notoricky známy a pravděpodobně i ostatním jeho jméno cosi říká. Zaobírá se v nich většinou partnerskými vztahy v nejrůznějších podobách. Tu ve spíše žertovných, jindy zase vážnějších. Match Point spadá do druhé kategorie. Nebál bych se ho označit skoro jako kriminální v němž hraje hlavní roli rozpor mezi láskou a chtíčem, zakončený tragédií.
Ústřední postavou je mladý muž jménem Chris, pracující jako tenisový instruktor v prestižním klubu. Během svého působení se potkává se spoustou vysoce postavených osob a díky tomu najde nakonec i svou budoucí manželku - nešikovnost může být za určitých podmínek způsob jak mužský protějšek zaujmout. Zvláště pokud se jedná o dceru velmi významného otce. Díky tomu i své ctižádosti postupuje na společenské úrovni stále výše.
Osudovým mezníkem se v jeho životě stává někdejší snoubenka bratra jeho ženy, kterého kdysi trénoval. Půvabná blondýnka Nola jej okouzlí svou krásou a vzplane mezi nimi milostný poměr. Na tom by nebylo nic zvláštního, dokud nepřijde do hry jejich budoucí potomek. Pak nastává problém, typický pro řadu ženatých, nyní již dobře situovaných mužů. Co teď? Obětovat sebe, svou slibně rozvíjející se kariéru nebo toho druhého? Vzniklá situace nakonec donutí Chrise zvolit dost radikální řešení, díky němuž prožije řadu bezesných nocí s výčitkami svědomí. Stará moudrost však praví, že čas všechny rány nakonec zahojí a platí i tady. Na konci filmu si člověk uvědomí ne příliš často zdůrazňovanou skutečnost, že o osudu kdekoho z nás velmi často rozhoduje štěstí. Při zpomaleném pohledu na prstýnek odrážející se od zábradlí a následných událostech, si v tomto konkrétním případě uvědomíte proč.
Hra osudu je hodně povednou ukázkou do jakých problémů může člověka přivést přílišné popuštění svých vášní. Nejeden divák si možná může promítnout sám sebe a položit otázku co by dělal, být na místě hlavního hrdiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama