Guido Knopp - Stalingrad (Peklo na Volze)

21. července 2006 v 22:09 | Michal Jakubínský |  Knihy
obal
Guido Knopp patří mezi autory, zaobírající se hodně událostmi 2. světové války. Ke své další práci si vybral téma, které je i po šedesáti letech pro mnoho generací Němců stále velmi aktuální - Stalingrad. Bitva znamenající začátek konce snu o nadvládě nad světem. Na základě svědectví přímých účastníků od řadových vojáků až po vysoké důstojníky, zachytil sled událostí od příprav až po závěrečné finále v podobě kapitulace v pověstném kotli s lehkým nástinem pozdějšího osudu coby zajatců. Plusem knihy jsou nová svědectví z ruských archivů zejména v podobě nashromážděných dopisů co nikdy nenašli svého adresáta. Díky nim si lze alespoň částečně dovodit jak útrapy snášeli všichni, kteří se tažení na Stalingrad zúčastnili. Zejména pasáže při nichž líčí problémy spojené s narůstající zimou, bývají dost syrové a při jejich čtení jsem si uvědomoval, jak moc tahle bitva byla v podtitulku oním peklem.
Ačkoliv některé věci člověk pochopí jen stěží, pokud si je sám neprožije. Třeba čtyřicetistupňové mrazy při nedostatečném oblečení, omrzliny, hlad, nedostatek hygienických potřeb a z toho plynoucí onemocnění s parazity jako vši... neumím si představit co by tohle všechno udělalo se mnou nebo s dalšími. A radši si to ani představovat nechci.V takových případech dokážu pochopit ty co nevydrželi a sáhli si na život nebo k protředkům na něž by jinak ani nepomysleli - jako pojídání psů, koní či dokonce mrtvých vojáků. Aby člověk přežil, udělá ledacos.Ve válce trpí všichni. Zasáhne každého. Někoho více, někoho méně. Ale kdo v ní byl (jedno jestli u Stalingradu nebo jinde, jedno za kterou válčící stranu) na ni nikdy nezapomene. Tím jsem si jistý.
I přes všechno bylo až zarážející, víra vojáků do poslední chvíle v obrat. Jak je v tom propaganda neustále přesvědčovala. Teprve až po složení zbraní si většina uvědomila, že se žádný zázrak konat nebude. Že byli nejvyšším vedením včetně Adolfa Hitlera obětováni a vydáni napospas nepříteli do jehož zajateckých táborů se hlavně v důsledku vyčerpání dostal jen zlomek z nich. Přibližně 6000!!! z původního počtu 350 000 se později vrátilo do Německa. Dalších komentářů netřeba.
Možná zazní námitka poukazující na vyšší počty obětí i zvěrstva s nimi spojená, odehrávající se v koncentračních táborech jako Osvětim či Treblinka a jiných. Zde bych souhlasil s argumentem autora poukazujícího na dlouhodobou informační izolaci během války, díky níž se o nich takřka nic nevědělo. Naproti tomu Stalingrad byl neustále středem pozornosti sdělovacích prostředků, protože se nedal utajit jako vyhlazování schované za zdmi. Byl symbolem s nímž jak Hitler, tak Stalin spojili svoje osudy. "Ani krok zpátky." znělo tehdy. Dnes se všechno může zdát jako z jiného světa. Tehdy to však bylo až příliš skutečné.
Podle mne stojí za to se začíst. Dobře napsané a pro mnohé (snad) i poučné. Více na www.knizniweb.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michal Chocholatý Michal Chocholatý | E-mail | Web | 15. února 2007 v 11:53 | Reagovat

Dobrý den, již řada čtenářů projevila zájem o mé knihy s tématikou Treblinky. Nyní nabízím knihy po slevě:

První kniha: 59 KČ

Druhá kniha: 139 KČ

Celkem: 198 KČ za kompletní trilogii - cca 766 str.

Jen připomínám, že zejména druhá kniha je druhou původní knihou v Čechách o Treblince a celosvětově první knihou, jež nejobšírněji pojednává o strašlivých pěti týdnech Treblinky, kdy tomuto táboru velel I.Eberl. Za pět týdnů dokázal vyhladit na 300 000 židů.

Trilogie se sestává ze dvou knih

První kniha je prvním dílem a má 116 str. 59 KČ

Druhá kniha obsahuje druhý a závěrečný díl

Kniha má 650 str. 139 KČ

Formát A5 s měkkými deskami.

Krom samotného příběhu obsahuje kolem 20 stran s fotografiemi z mých výprav po bývalých nacistických táborech, ze setkání s jedním z posledních pěti přeživších tábora smrti Treblinka na světě atd.

Michal Chocholatý

Jiné místo, jiná doba (únor 2005, srpen 2006) – cca. 766 str.)

-První díl vypráví o desetiletém chlapci ze západočeského městečka Plasy, který zjišťuje, že byl ve svém minulém životě vězněm ve vyhlazovacím táboře Treblinka, kde pracoval jako hrobník, aby posléze spáchal sebevraždu v plynové komoře. V roce 1993 se desetiletý Petr dostává kvůli svým vzpomínkám do psychiatrické léčebny. Tu se setkává s psychiatrem Jindřichem Lapickým a po vylíčení hrůzné minulosti upadá do bezvědomí.

-Druhý díl líčí neutuchající touhu Lapického vypátrat Petrův osud. Během tajemného pátrání se Lapickému dostane několika strašlivých a zdrcujících odhalení. Postupně propadá nervovému vypětí a pokouší se o sebevraždu. Petrova sestra Běta, která od prvního dílu vyrostla v půvabnou mladou slečnu, bojuje se strastmi dospívání a hlavně s nezapomenutelnou minulostí svého bratra Petra, která ji přivádí do boje o přežití v Plasích a jejich okolí. Na konci druhého dílu se rozhodne odjet s Lapickým do Polska na místo bývalého tábora smrti Treblinka.

-Závěrečný díl vypráví o nadcházejícím osudovém duelu, jenž se zvolna rozehrává na písečných dunách treblinského památníku, aby se tak Lapický dozvěděl hrůznou skutečnost o svém vlastním osudu, který je neodlučitelně spjat s osudem Petra z prvního dílu. Lapický zjišťuje, že se jejich tehdejší setkání v psychiatrické léčebně nestalo náhodou, ale že bylo součástí velkého plánu, jehož kořeny sahají do dob, kdy peklo Treblinky bylo skutečností.

michal-chocholaty@seznam.cz

V roce 2002 o mne byl natočen dokument Zlopověstné dítě, který sklidil řadu ocenění po celém světě. Na Jihlavském festivalu 2003 získal první cenu.

V dubnu 2007 proběhne v Praze křest druhého a třetího dílu. Záštitu křtu přislíbil sám Arnošt Lustig, pokud mu to však v danou dobu zdravotní stav dovolí.

Více informací o knihách naleznete na www.sobibor.treblinka.sblog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama