O DJingu a slávě

25. července 2006 v 20:49 | Michal Jakubínský |  Úvahy
Mám v hlavě ještě čerstvý zážitek z jisté internetové debaty, kde byla jedna slečna pohoršena nad skutečností, že jí DJ nezahrál její oblíbenou písničku - tuším snad ve stylu R´n´B (Rhytm and Blues). Možná ti co se věnují hraní někde po diskotékách, podobnou situaci důvěrně znají. Zkrátka - nehrajete podle gusta některých lidí, je to špatně.
Každý má nějaký svůj oblíbený styl nebo oblast v níž se pohybuje a ani DJ není vyjímkou. Samozřejmě - nemůže si hrát jenom pro sebe a nezajímat se o dění na parketu. Na druhou stranu však také nejde vyhovět kdekomu, vzhledem k rozsáhlosti hudební scény, kterou není dost dobře možné obsáhnout celou do podrobna. Výsledkem bývá zpravidla kompromis, kde se zkrátka nedostane na všechny. Těm odmítnutým nezbude než vyrovnat se s tím, že minimálně pro daný večer přijdou zkrátka. Přijde mi proto zbytečné si ventilovat svoje zklamání různými komentáři ve stylu, jak DJ neumí hrát a podobně. Ostatně při troše snahy lze uspořádat po dohodě nějakou samostatnou akci na níž zazní muzika dle jejich gusta a shromáždit kolem sebe i další, mající podobný pocit nenaplněnosti.
Když se vrátím ke stylům jako R´n´B, tak si myslím, že jeho popularita ve většině případů do značné míry pokulhává za kvalitou. Mám na mysli různé hvězdičky typu Jennifer Lopez, prodávajících převážně svůj atraktivní fyzický vzhled. Po hudební stránce ale nic čeho by kolem nebylo spoustu. A tak je to se spoustou slavných. Jejich sláva je často založena na všem jiném než na muzice - na různém extravagantním chování, oblečení a tak dále. I tak se dá zvyšovat prodej alb, protože jinak by o ně možná moc lidí nezavadilo, když by měli hodnotit jen jak jim to zpívá či hraje. O úrovni samotného zpěvu se radši bavit nebudu - někdy bývá mezi živým projevem a studiovou nahrávkou podstatný rozdíl. Což se týká napříč všemi žánry. Zkrátka komerce, kde jde jenom o peníze. Všechny strany budou spokojeny, protože vydělali. Prodělal kupující.Tím neříkám, že neexistuje propracované R´n´B, ale bude nutné ho často pečlivě hledat. Daleko spíše narazíte na povrchnost.
Nakonec záleží na posluchačích, jestli se nechají zlákat jenom řečmi či zda jsou schopni mít vlastní názor. Zároveň neberte můj článek jako projev odporu vůči způsobu prezentace v oblasti hudby. Mluvím o obsahu, ne o formě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekD ZdenekD | E-mail | 17. ledna 2017 v 14:34 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na jakubinsky.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama