Stalker

21. července 2006 v 8:55 | Michal Jakubínský |  Film
V žánru sci-fi existuje několik filmů, považovaných za klasiku, avšak ne všechny jsou širší divácké obci dostatečně známé. Kdekdo určitě zná Kubrickovu Vesmírnou odyseu nebo Scottova Blade Runnera, protože pocházejí z renomovaných západních studií, takže se jim dostalo i dostává patřičné mediální pozornosti.
Poněkud stranou stojí právě Stalker, natočený v roce 1979 ruským režisérem Andrejem Tarkovským na motivy povídky "Piknik u cesty" bratrů Borise a Arkadyje Strugatských. Děj se točí kolem Zóny, vzniklé po dopadu neznámého tělesa z kosmu, přitahující pozornost jak úřadů, tak nejrůznějších zvědavců či dobrodruhů. Jelikož je plná často smrtelných nástrah, bylo přistoupeno k její ostraze policií. Nicméně zájem o její poznání neustává, na čemž profitují tzv. stalkeři. Což jsou pololegální průvodci, kteří se v ní dokáží pohybovat. Jeden z nich bere na požádání sebou dva zájemce - Spisovatele a Vědce. Hlavně první z nich si s ním příliš nerozumí, protože poznává, že má co dočinění s člověkem veskrze duševně čistým, neposkvrněným zkažeností dnešního světa, který je jeho pravým opakem. Při pohledu v úvodu filmu na stalkerovu knihovnu je patrné, že musel být velmi vzdělaný, avšak nyní žije ve poměrně skromných podmínkách. Co bylo příčinou změny, těžko soudit, odpověď není nabídnuta. Lze usuzovat na možnou nepohodlnost vyšším kruhům.
Spousta lidí toužila odkrýt tajemství Zóny, zjistit důvod proč vznikla. Řada z nich se nevrátila, protože byla až příliš povrchních a nedokázala dbát varovných náznaků. Pravdu znal jen Stalker a ti, kdož měli otevřenou mysl, podobně jako on.
Na filmu jsem ocenil zejména přirozenost s jakou působí na diváka. Často vidíte u jiných nákladné efekty, přebíjející dějovou konstrukci. Zde si naopak vystačíte při pohledu na krajinu do níž je zasazeno pár omšelých budov nebo jejich pozůstatků, případně detailních pohledů na vyčerpané tváře hlavních. postav, aby ve vás vyvolaly režisérem zamýšlené pocity. Dobře napsaný děj může oslovit širší okruh obecenstva.
Jelikož se jedná o vyjímečné dílo, je jeho distribuce omezena pouze na několik možností uvedených na této adrese. Jako bonus jsou přidány rozhovory s tvůrci o průběhu natáčení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lister Lister | E-mail | Web | 29. července 2006 v 20:58 | Reagovat

Díky za článek,

Piknik u cesty jsem četl někdy před 20 (nebo 30?)lety.. a film už chci několik let vidět.

2 stalker fanda stalker fanda | 12. srpna 2006 v 19:04 | Reagovat

http://stalker.vaultcorp.net/

3 Michal Jakubínský Michal Jakubínský | 20. října 2006 v 20:24 | Reagovat

Nevím jestli budeš mít štěstí. Snad někdy třeba na ČT 2. Tam jsem ho kdysi kus viděl a pak si koupil ve velmi limitované sérii DVD.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama