Kostka

8. srpna 2006 v 21:04 | Michal Jakubínský |  Film
Horor s motivy sci-fi mám rád, ačkoliv v záplavě současné nabídky na trhu je těžké najít nějaký skutečně zajímavý. Mezi takové řadím Kostku, natočenou kanadským režisérem Vincenzem Natalim, podílejícím se také na scénáři s nímž mu pomohla dvojice Andre Bijelic a Graeme Manson.
Společně s šesticí lidí různých profesí, záměrně vybraných, se ocitáme v bludišti složeném z místností ve tvaru kostky. Každá její stěna má otvor, díky němuž lze vstoupit do dalších místností. Ne všude však je takový vstup bez rizika, protože některé obsahují smrtelně nebezpečné pasti. Jejich spouštěcí mechanismus bývá občas až ďábelsky rafinovaný a budete si klást společně s hlavními hrdiny otázku kdo a proč jej postavil. Nejpravděpodobnější verzí zůstává experiment a pozorování. Tato otázka však zůstává ponechána bez odpovědi. V průběhu času s přibývajícími oběťmi převládne touha dostat se odsud, kterou jsou někteří z účastníku schopni nadřadit nade vše - včetně obětování ostatních. Rozehrává se hra na život a na smrt, kde postupně dochází v důsledku psychické zátěže k lámání charakterů. Zdánlivě bezvýznamní se najednou stávají důležitými a naopak.
Podle mého je tento film z roku 1997 výbornou ukázkou propracovaného scénáře operujícím s motivem lidské touhy po přežití v neznámém nebezpečném prostoru a zdánlivě obyčejného strachu. Krvavé efekty jsou střídmé, nepřekračující mez nezbytnou k udržení atmosféry napětí, spočívající v rozehraných mezilidských vztazích. Snad proto se dočkal (zatím) dvou dalších pokračování - Kostky 2, rozvíjející dále motivy uvěznění a touhy ven, společně s Kostkou 0, vracející diváky na začátek k důvodům postavení onoho bludiště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kačenka kačenka | 15. srpna 2007 v 19:23 | Reagovat

Hustej filmík scela doporučuju .....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama