Město Bohů

23. srpna 2006 v 10:49 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Prostředí chudinských čtvrtí nebývá zpravidla tím, kde by chtěl člověk trávit svůj volný čas. Avšak po celém světě existují lidé, pro něž je pobyt v něm součástí života. U některých vlastní vinou, jiní si jej vybrat nemohli. Pobyt v něm není žádnou procházkou růžovým sadem a nezřídka jde doslova o život. Zvláště, jste-li z rozvojového světa.
Zdánlivě idylické Rio de Janeiro má rovněž svoje stinná místa (Cidade de Deus), kam není radno moc chodit. Platí to jak dnes, tak v 60. a 70. létech v nichž se film odehrává. Už malí chlapci tu používají místo atrap pistolí skutečné funkční exempláře (nejen) ke hraní. Proto nepřekvapí, že zde kriminalita bují mírou vrchovatou a policie sem jezdí pouze když nezbytně nutně musí. Čtvrť proto žije svým vlastním životem i zákony. Také zde však žijí obyčejní lidé, snažící se přes všechny těžkosti důstojně žít, majíce své sny či přání. Třeba mladík s přezdívkou Raketa, jemuž násilí nikdy nic neříkalo. Znal dobře místní poměry. Později se shodou náhod dostal k fotoaparátu a pořizování snímků z tehdy probíhající války gangů v ghetu mu, díky jejich zveřejnění v novinách, přineslo možnost dostat se z něj pryč do podstatně bezpečnější části města. Plus také možnost stát se jejich placeným zaměstnancem.
Město Bohů je plné často brutálních scén nad nimiž nejednou budete nevěřícně kroutit hlavou. Avšak je natočeno realisticky, takže byste jej měli shlédnout s napětím až do konce. Vzniklo na základě románové předlohy, podle níž ji v roce 2002 zrežíroval Fernando Meirelles. Zejména závěrečná davová scéna v níž po sobě střílejí i desetileté děti vám zůstane nadlouho v paměti. I takový může být život. Krátký a krutý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama