Mrtvý muž

13. srpna 2006 v 8:55 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Tématikou Divokého Západu plného vzájemných soubojů mezi charakterními klaďasi, padouchy a často nepřátelskými Indiány, bývají kina i televize přeplněna. Ne vždy však bývá odrazem skutečných poměrů, která tam tehdy panovaly. I kladní hrdinové mívají své stinné stránky, stejně jako ne každý záporák je vždy zlosyn hodný zastřelení či oběšení. Leckdy se může stát, že dobro a zlo může být natolik nerozlišitelné, že rozdíl mezi nimi může být v podstatě minimální. Pak se mohou role otočit a najednou ten kdo je zlý, už jím být nemusí a obráceně.
Mrtvý muž by se dal opatrně zařadit mezi ně. Stručně řečeno je jiný. Líčí příběh mladého muže jménem William Blake (hraje ho Johnny Depp), přicházejícího nastoupit na dohodnutou práci úředníka v železárně pana Dickinsona v odlehlém městečku. Ač vážil cestu skoro přes celou zemi a má v ruce papír potvrzující jeho přijetí, není mu to nic platné, jelikož místo je již obsazeno. Utěšení nachází v náručí místní mladé a pohledné prostitutky Thel, která se bohužel stane příčinou jeho pozdějších problémů. Shodou nešťastných okolností zastřelí jejího stálého zákazníka, kterým je syn majitele podniku, kam měl nastoupit. Ten vzápětí vypíše na jeho hlavu finanční odměnu a posílá na něj trojici zabijáků.
Tak se stává William Blake psancem proti své vůli a právě tehdy začíná jeho osudové přátelství s indiánem Nobodym, žijícím odloučeně od příslušníků svéh druhu. Indián totiž věří, že on (Blake) je anglický básník jehož verše čítal coby dítě poslané do Evropy na převýchovu. Co všechno spolu zažijí až do tragického finále příběhu, působí chvílemi až komicky, chvílemi až moc opravdově. Jako v životě. Dialogy postav nejsou občas moc bohaté, ovšem co říkají bývá k věci a hlavně působí uvěřitelně. Nečekejte situace v nichž hrdina vždy zasáhne svůj cíl a jeho protivníci ne. Nosným tématem je myšlenkové rozpoložení pronásledovaného a přehodnocení jeho stávajících životních hodnot. Střelba zde plní pouze doplňkovou roli. Zajímavým nápadem bylo černobílé provedení filmu, dodávajícím mu na depresivnosti plus hudební doprovod Neila Younga.
Věřím, že nějak takto mohl život na Divokém Západě kdysi vypadat. Nikdo není bez chyb a všichni bez rozdílu míváme charakterové vady či smůlu. Proto mám tenhle film tolik rád. Bez zbytečného přehánení líčí život takový, jaký je nebo by mohl být. Ostatně režiséra Jima Jarmushe, který jej v roce 1995 natočil, považuji za dostatečnou záruku kvalitní podívané.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama