Září 2006

Various: Break n´Bossa (chapter 2)

25. září 2006 v 22:38 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
Další moc pěkná série kompilací pochází taktéž od Schema Records. Vybral jsem druhý díl, nesoucí se výrazně ve znamení latiny, upravené do klubové podoby. Příležitostně mezi řádky prokoukne i jazz, ale skutečně jen příležitostně.
Rozdělil bych ji na dvě části. První, tvořenou remixy, druhou původními věcmi. Navzájem mezi sebou ladí, takže nepoznáte rozdíl, pokud neznáte původní předlohu. Zasvěcenci při pohledu na jména autorů jistě uznale pokývají hlavou, protože jsou mezi nimi naprosté špičky jako Mr. Hermano, Faze Action nebo (jak jinak) Nicola Conte. A pro ostatní napíšu - propracovaná muzika, jakou můžete poslouchat při oddychu (případně na ni i tančit) nebo prostě ve chvílích, kdy potřebujete uniknout z rychlého civilizačního tempa. Protože nejen plným nasazením je člověk živ. Občas také potřebuje vysadit, aby nabral nové síly. K čemuž se výběry tohoto typu, jako zde, hodí výborně.
Sice neplní přední stránky hudebních zpráv či hitparád, ale myslím, že jejím tvůrcům o něco takového ani nejde. Sláva s uznáním bývají často pomíjivé. Nicméně tvoří součást rozsáhlého hudebního spektra a byla by škoda se o ní nezmínit. Kvalita je její velmi silnou stránkou.
Seznam skladeb:
 1. Miyazawa - Anjos Irmaos (Rainer Trüby Trio Mix)
 2. Nicola Conte - Bossa per Due
 3. Soulstance - Cirle (The Dub Club)
 4. Yoschinori Sunahara - Love Beat (Nicola Conte Fez Remix)
 5. Bob Sinclar - The Ghetto (Atjazz Remix)
 6. Men From The Nile feat. Peven Everett - Watch Them Come (Jazzanova Remix)
 7. Beanfield - Corso
 8. Mr. Hermano - Corcovado
 9. Faze Action - Samba
 10. S-Tone inc - Saudade
 11. zDihan & Kamien - Before
Rok vydání:
 • 1999
Vydavatel:

Various: Dig It One

24. září 2006 v 8:25 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
Ještě bych několikrát zůstal u nu-jazzu. Minule to byla jeho převážně zpěvná část a dnes nabídnu seznámení s převážně instrumentálním přístupem. Vybral jsem pár let starý výběr, jehož obsah však ani s odstupem času neztrácí na zajímavosti. Ostatně divil bych se, kdyby tomu v případě německého vydavatelství Compost Records bylo jinak. Už jenom v případě zmínky jejich jména bývá jasné, že nepůjde o žádný brak. Dig It One obsahuje 12 skladeb, reprezentujících jak muzikanstkou, tak i (řekněme) chemickou část. Hodně jazzu najdete třeba ve skladbě A Go Go, kterou upravil DJ Muro. Toužíte - li po pohodové atmosféře kdesi v Brazílii při západu Slunce, bude vám určitě vyhovovat Sounds of The Samba plus následující O Preguicoso. Obě stojí za to.
Jejich neméně vydařeným protikladem je pak hodně computerový remix Human Patterns, jemuž dominují klávesy. Asi nejzajímavější jsou The Amalagamation of Soundz. Kombinace kytary, kláves a studiových vlivů se povedla na výbornou. Nebývá snadné je spojit do harmonického celku. Právě proto si vážím případů, kdy nějaké najdu. Stejně jako celých CD.
Seznam skladeb:
 1. The Underwolves - Bird Song
 2. Kyoto Jazz Massive - Eclipse - [Afronaught Nocturnal Dub Remix (prev. unreleased on CD)]
 3. Trüby Trio - A Go Go - [DJ Muro Remix (prev. unreleased on CD)]
 4. A Forest Mighty Black - Everything (Beanfield Remix)
 5. Minus 8 - Cold Fusion [Dr. Rockit Remix (prev. unreleased on CD)]
 6. Victor Davies - Sound of The Samba
 7. Intuit - O Preguicoso (New Version)
 8. Beanfield - Human Patterns [Blackfish Remix (Blackfish Remix)]
 9. Fauna Flash - Ten
 10. The Amalgamation of Soundz - Alone (prev. Unreleased on CD)
 11. Les Gammas - Love Unlimited [Capries Remix (prev. unreleased on CD)]
 12. Procreation - Citizen
Rok vydání:
 • 2001
Vydavatel:

Phonetix - Navždy

18. září 2006 v 23:07 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
Syntezátorový pop je ve zdejších končinách takřka neodmyslitelně spojen se skupinou Depeche Mode. Nicméně vliv tzv. novoromantismu, jímž byl často ovlivněn, dokázala na domácí půdě asi nejlépe podat skupina Oceán. Souběžně se objevila řada kapel, snažících navázat na jejich úspěch. Patří mezi ně i pražští Phonetix. Vznikli v roce 1991 a během své existence bohužel vždy stáli poněkud ve stínu právě Oceánu. Nicméně snad právě proto, že nebyli nikdy vystaveni tlaku velkých vydavatelství i zájmu sdělovacích prostředků, dokázali vydržet až do současnosti. Během té doby došlo v kapele k řadě personálnách změn, až se nakonec počet členů ustálil na současných třech - H.H. Christian (zpěv), Jan Kulík (klávesy), Robert Žák (klávesy plus manažerská činnost).
Demo album Navždy je průřezem aktuální tvorby (s dnes už bývalými vokalistkami) do níž vedle depešácko - oceánského základu vstupují i vlivy současné taneční muziky, zastoupené stylem trance. Celkem 11 písniček vytváří smysluplný celek v němž vynikají např. hitovka Anděl nade mnou, temná Smrtihlav nebo instrumentální Cydonia.
Určitým mínusem jsou podle mne občas příliš komplikované texty, mající za následek nesoulad zpěváka s muzikou - nadarmo se neříká, že genialita je v jednoduchosti. I tak však stojí za to navštívit některý z klubových koncertů, zpravidla spojených s následnou párty, na níž si fanoušci užijí do sytosti skupin jako zmíněných Depeche Mode, Erasure, Camouflage a dalších. Aktuální novinky jsou k dispozici na www.phonetix.cz.
Seznam skladeb:
 1. To co zůstává
 2. Smrtihlav
 3. Ráno
 4. Anděl nade mnou
 5. Cítím
 6. Cydonia (instrumental)
 7. V tobě chci se hřát
 8. Navždy
 9. Mantrix (instrumental)
 10. Ztráta víry
 11. In The Rain
Rok vydání:
 • 2004

Rosalia de Souza - Garota Differente

2. září 2006 v 8:37 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
Na tuto zpěvačku jsem kdysi narazil na jedné drum´n´bassové výběrovce. Její hlas mne hodně zaujal a tak se začal poohlížet po něčem dalším. Netrvalo příliš dlouho a našel jsem co bylo třeba. Album Garota Differente je sestavené z remixů některých skladeb z původního Garota Moderna, nesoucího se hodně ve stylu nu-jazz. Pokud nevíte o co jde, pak vysvětlím - vychází z klasického jazzu, doplněného o moderní elektronické vlivy tak, aby byl přitažlivý pro mladší generace. Vedle něj se třeba ve skladbě Maria Moita dostalo i na drum´n´bass.
Úpravy nebyly ponechány náhodě, takže je dostali na starost zkušení profesionálové ve svém oboru, jakými jsou např. The Dining Rooms nebo němečtí Truby Trio. Nelze vynechat producenta Nicolu Conte, což je hlavně v Itálii pojem. Sám rovněž skládá a tedy nepřekvapí, když dostal příležitost uplatnit svůj um i zde.
Vznikla tak pěkná směs, inspirovaná nejrůznějšími vlivy, při jejímž poslechu si uvědomíte kouzlo remixování, spočívající v jeho neustálé otevřenosti. Docela dobře si ji dokážu představit někde v malém klubu či baru, kde se scházejí hudební fajnšmekři. Stadiony nebo haly tahle muzika asi nikdy nenaplní. Což neznamená, že je špatná. Ale je náročná, takže ne každý si k ní najde cestu. Svůj účel určitě splní v momentě, kdy chcete být sami nebo relaxovat v úzkém kruhu s přáteli. Při kliknutí na odkaz vydavatele si můžete po vyhledání tohoto titulu poslechnout i jeho úryvky. Sháníte - li něco netuctového, pak zkuste tohle.
Seznam skladeb:
 1. Adriana - performed by The Five Corners Quintet
 2. Maria Moita - reconstruction by Zero dB
 3. Fica Mal Com Deus - Truby Trio treatment
 4. Samba Novo - remixed by Gianluca Petrella
 5. Saudosismo - performed by Povo
 6. Bossa 31 - performed by Gerardo Frisina
 7. Fica Mal Com Deus - remixed by Stateless
 8. Zona Sul - remixed by Raw Deal
 9. Canto De Ossanha - reworked by Big Bang
 10. Bossa 31 - remixed by Buscemi (chilling out in Venice mix)
 11. Mais - performed by The Dining Rooms (nu-folk mix)
Rok vydání:
 • 2004
Vydavatel: