Říjen 2006

Blade Runner

31. října 2006 v 11:19 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Další z řady sci-fi filmů, patřících k mám oblíbeným pochází u roku 1982. Vznikl na motivy stejnojmenného románu od Philipa K. Dicka a pod jeho filmovám zpracováním najdete jméno Ridley Scott.
Děj se odehrává v Los Angeles na podzim roku 2019. Lidstvo už tehdy osídlilo blízké planety kolem Země a využívá jich k těžbě nerostného bohatství i kolonizaci. K těmto účelům byli vyvinuti roboti (Nexové) k nerozeznání podobní lidem, aby tuto těžkou práci vykonávali místo nich. Po potlačené vzpouře, kterou vyvolali na jedné z planet, jim byl zakázán pobyt na Zemi plus zabudována pojistka - životnost čtyři roky. Zaroveň vznikl speciální oddíl policistů (Blade Runner), majících za úkol uprchlíky najít a zlikvidovat.
V momentě úniku jedné skupinky začíná tento příběh. Pčíběh souboje mezi detektivem Deckardem (Harrison Ford) versus roboti. Roboti? V průběhu času poznává a zejména po rozhovoru s jejich tvůrcem Tyrellem poznává, ře vše není tak jednoznačné, jak mu bylo nadřízenými prezentováno. Tedy robot = stroj bez hlubších emocí, určený k práci a v případě potřeby likvidovatelný. Vznik emocí jako strach, láska, uvědomění si sebe sama, byly jejich tvůrci brány jako vedlejší nepříliš žádoucí produkt. Ovšem stalo se a nabízela se otázka zda jsou ještě stroji nebo už lidmi. Oni sami byli v rozpacích a chtěli odstranit omezenou životnost, aby se jimi mohli stát. I Deckard byl donucen o tomto nakonec uvažovat. Zejména když se mu do cesty připletla krásná Rachel (Sean Young) - další vývojový produkt k níz vzplanul citovou vazbou.Vyřešit jejich problém nemohl. Nakonec tedy alespoň s Rachel unikl. Na rozdíl od jiných věděl od Tyrella (zabitého jedním Nexem poté co od něj zjistil nemožnost prodloužení života), že nemá onu pojistku životnosti a tudíž ji nečeká osud ostatních. Proto ji také nikdo dál nehledal, předpokládala se její smrt.
Protože v současnosti dochází ke stále většímu prosazování robotů jako pomocníků člověka v činnostech jěž by nezvládl nebo jen k potěšení coby hraček a jejich neustálému zdokonalování, budeme také dříve či později postaveni před otázku jaká je hranice mezi strojem a člověkem. Zvláště pokud si naše výtvory uvědomí čím jsou.
Jako přídavek doporučuji sehnat si soundtrack k filmu od Vangelise. Ne náhodou byl za něj oceněn Oscarem.

Mělký hrob

20. října 2006 v 20:14 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Název tohoto britského filmu z roku 1994 asi mnohým nic neřekne. Ovšem pokud vyslovím jméno režiséra Danny Boyle, pak by možná některým z vás mohlo začít svítat. Ano, ten co natočil svůj pozdější trhák jménem Trainspotting, který hudebně proslavila skupina Underworld. Názory na něj sahají od uznání až po zdrženlivější přístup. Sebe řadím do druhé skupiny a místo toho raději přiblížím čtenářům jeho další tvorbu. Daleko zajímavější mi vychází právě Mělký hrob. Dá se označit za kriminální příběh.
Hlavními postavami je trojice kamarádů David, Alec a Juliet, bydlících společně v prostorném bytě. Jsou mírně výstřední, jak v mládí bývá kdekdo. Nicméně po společné úvaze podají inzerát v němž hledají podnájemníka. Uchazeči procházejí přísným sýtem, až nakonec zbude sympatický Hugo. Po nějaké době, kdy nevychází ze svého pokoje, trojice zneklidní, vylomí dveře a najde jej mrtvého. Nebýt kufru plného peněz, který si schoval pod postelí, pravděpodobně by volali policii. Takto však stojí před dilematem zda si jej neponechat a mrtvoly se zbavit.
Nakonec zvolí tuto možnost, aniž tuší kam až je přivede. Kupa peněz dokáže rozbít nejedno, zdánlivě pevné, přátelství z něhož zůstanou ve finále soupeři na život a na smrt. Nadarmo se neříká, že kazí charakter - hlavně rychle bezpracně nabyté. Ačkoliv mohou ledacos v životě vyřešit, nechat se jimi i následným pocitem moci ovládnout, představuje cestu do neštěstí. Přibližně to chtěli tvůrci divákům sdělit. Podařilo se více než výstižně. Ač není tenhle film novinkou, svým odkazem přetrvá ještě hodně dlouho.

LTJ Bukem - Journey Inwards

7. října 2006 v 11:54 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
Při zakládání tohoto blogu se záměrem přiblížit širší veřejnosti tvorbu skupin či jedinců co nejsou příliš známí, jsem neměl v úmyslu zmínit jen nováčky, ale i stálice. Což není protimluv, protože existují. Pouze jejich činnost není denně probírána různými bulváry. Stojí lehce stranou a nechávají za sebe mluvit výsledky své práce. Už zde dříve bylo umístěno pár článků a nyní bych přešel k jedné z hvězd, kde toto označení nemá ironický podtext.
Když napíšu jméno Danny Williamson, tak asi málokomu něco řekne. Daleko známější je pod svým pseudonymem LTJ Bukem. Jeho hudební zaměření je převážně drum´n´bass, ale i soul a podobně. Patří mezi ty, jež povyšují tyto styly na umění a poslech toho co vytváří lze bez váhání označit za zážitek. Svůj vliv mělo i Bukemovo rodičovské zázemí, ovlivněné vážnou muzikou a jeho pozdější kvalitní hudební vzdělání ve hře na piano. Pak koncem 80. let přišel na chuť tehdy vznikající taneční scéně a nastoupil jednak cestu DJe a později skladatele, remixéra i majitele vydavatelství Good Looking Records, shromažďujícího kolem sebe lidi s podobným zaměřením jako on. Dlouho však chybělo samostatné album na nějž se čekalo mnoho let. Nakonec v roce 2000 přišlo v podobě dvou CD na němž se překvapivě nachází nejen drum´n´bass, jakým byl autor známý. Což beru jako velké plus neboť si můžete vychutnat jeho široký umělecký záběr napříč více žánry. Ať už taneční Watercolours s vynikajícím saxofonem či poslechovou Sunrain se zpěvem.
Pro fandy drsnějších tanečních rytmů asi nebude tohle album tím pravým, ale jak často říkám, tvrdost není automaticky zárukou kvality, kde co je rychlejší, vykřičenější atd. musí být nejlepší. Při bližším poslechu se nejednou objeví obrovská prázdnota podobných nahrávek. Čest vybočujícím vyjímkám. Asi nebudu sám, kdo sdílí podobný názor, protože jsem na internetu objevil i pár obchodů, kde si Journey Inwards můžete sehnat. Při troše štěstí byste jej mohli sehnat od známých nebo v některých dobře zásobených klasických prodejnách s muzikou. Určitě také nevynechte sérii Progression Session, kde vystupuje jako DJ společně s MC Conradem, a rovněž Earth.
Seznam skladeb - CD1:
 1. Journey Inwards
 2. Watercolours
 3. Rhodes to Freedom
 4. Our World
 5. Undress Your Mind
 6. Point of View
 7. View Point
Seznam skladeb - CD2:
 1. Sunrain
 2. Deserted Values ( Instrumental)
 3. Inner Guidance
 4. Close to The Source
 5. Suspended Space
 6. Unconditional Love
 7. Feel What You Feel
Rok vydání:
 • 2000
Vydavatel:

Various: Soul Obsession

2. října 2006 v 20:41 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
Soul lze také zařadit mezi styly stojící spíše stranou hlavního dění. Nicméně ani on neustrnul ve vývoji a i dnes jsou stále lidé, kteří jej posouvají vpřed. Mezi ty zasloužilé patří LTJ Bukem, vlastnící vydavatelství Good Looking Records. Jeho jméno znamená pojem nejenom coby skladatele drum´n´bassu, ale třeba právě v sestavování kolekcí jako tato. Však mu také hodlám příště věnovat samostatný článek.
Ale abych neodbočoval od tématu. Co lze očekávat od Soul Obsession? Jednoduše řečeno kvalitní porci současné podoby soulu, nejčastěji instrumentální podoby, zabalenou do hávu počítačových efektů. Ty jsou dnes už neodmyslitelně součástí hudebního průmyslu s různou mírou úspěšnosti výsledných produktů. Avšak tady, myslím, lze nalézt to lepší jimi vytvořené. Už kvůli tomu, že jsou pouze doplňkem a nikoliv dominantním faktorem. Ti, kdo za nimi stojí jsou zkušení muzikanti, vytvářející složité konstrukce, jež ocení všichni, kdo chtějí poslechnout něco náročnějšího. Všech 12 skladeb poskytne v tomto směru dostatečné uspokojení. Soukromě jsem si nejvíce oblíbil desátou v pořadí, Uno Esta od projektu Cadien. Vynikající poslechovka, mající nasměrováno už spíše do drum´n´bassu, plná různých jakoby nahodilých ozvěn na klávesové vlně navozující atmosféru oceánu, jíž sekunduje zdálky sborový vokál. Nebýt zalomených bicích, dalo by se u ní rychle usnout. Ačkoliv - kdo ví.
Budete - li mít možnost dostat se k tomuto CD, neváhejte. Jeho obsah mohu než doporučit. Žádné rychlokvašky vás nečekají, jinak bych neplýtval časem ve snaze něco napsat.
Seznam skladeb:
 1. Stylin´ - Drifting Sun
 2. Cadien - Solaria
 3. Sian - Grashopper
 4. Hand Polished - Conceptually Confused
 5. Nookie - Culture Shock
 6. Phluff - Fast Movers
 7. Aaron Jerome - Overeasy
 8. Quintet Plays - …. Scene 4
 9. Greenfly feat. Dionne Williams - Mierda Hedionda
 10. Cadien - Uno Esta
 11. Vincent - The Conjuror
 12. Bun - Sweet Pea
Rok vydání:
 • 2002
Vydavatel: