Blade Runner

31. října 2006 v 11:19 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Další z řady sci-fi filmů, patřících k mám oblíbeným pochází u roku 1982. Vznikl na motivy stejnojmenného románu od Philipa K. Dicka a pod jeho filmovám zpracováním najdete jméno Ridley Scott.
Děj se odehrává v Los Angeles na podzim roku 2019. Lidstvo už tehdy osídlilo blízké planety kolem Země a využívá jich k těžbě nerostného bohatství i kolonizaci. K těmto účelům byli vyvinuti roboti (Nexové) k nerozeznání podobní lidem, aby tuto těžkou práci vykonávali místo nich. Po potlačené vzpouře, kterou vyvolali na jedné z planet, jim byl zakázán pobyt na Zemi plus zabudována pojistka - životnost čtyři roky. Zaroveň vznikl speciální oddíl policistů (Blade Runner), majících za úkol uprchlíky najít a zlikvidovat.
V momentě úniku jedné skupinky začíná tento příběh. Pčíběh souboje mezi detektivem Deckardem (Harrison Ford) versus roboti. Roboti? V průběhu času poznává a zejména po rozhovoru s jejich tvůrcem Tyrellem poznává, ře vše není tak jednoznačné, jak mu bylo nadřízenými prezentováno. Tedy robot = stroj bez hlubších emocí, určený k práci a v případě potřeby likvidovatelný. Vznik emocí jako strach, láska, uvědomění si sebe sama, byly jejich tvůrci brány jako vedlejší nepříliš žádoucí produkt. Ovšem stalo se a nabízela se otázka zda jsou ještě stroji nebo už lidmi. Oni sami byli v rozpacích a chtěli odstranit omezenou životnost, aby se jimi mohli stát. I Deckard byl donucen o tomto nakonec uvažovat. Zejména když se mu do cesty připletla krásná Rachel (Sean Young) - další vývojový produkt k níz vzplanul citovou vazbou.Vyřešit jejich problém nemohl. Nakonec tedy alespoň s Rachel unikl. Na rozdíl od jiných věděl od Tyrella (zabitého jedním Nexem poté co od něj zjistil nemožnost prodloužení života), že nemá onu pojistku životnosti a tudíž ji nečeká osud ostatních. Proto ji také nikdo dál nehledal, předpokládala se její smrt.
Protože v současnosti dochází ke stále většímu prosazování robotů jako pomocníků člověka v činnostech jěž by nezvládl nebo jen k potěšení coby hraček a jejich neustálému zdokonalování, budeme také dříve či později postaveni před otázku jaká je hranice mezi strojem a člověkem. Zvláště pokud si naše výtvory uvědomí čím jsou.
Jako přídavek doporučuji sehnat si soundtrack k filmu od Vangelise. Ne náhodou byl za něj oceněn Oscarem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel.stehla@seznam.cz Pavel.stehla@seznam.cz | E-mail | 17. prosince 2006 v 20:21 | Reagovat

Naprosto boží film a soundtrack od vangelise také. Co jiného od Scotta a mistra syntetizátora čekat:) POkud by měl někdo zájem tak obě položky doma mám, takže možu upnout..

2 dera dera | 14. února 2007 v 19:32 | Reagovat

řkni kde mate program

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama