Mělký hrob

20. října 2006 v 20:14 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Název tohoto britského filmu z roku 1994 asi mnohým nic neřekne. Ovšem pokud vyslovím jméno režiséra Danny Boyle, pak by možná některým z vás mohlo začít svítat. Ano, ten co natočil svůj pozdější trhák jménem Trainspotting, který hudebně proslavila skupina Underworld. Názory na něj sahají od uznání až po zdrženlivější přístup. Sebe řadím do druhé skupiny a místo toho raději přiblížím čtenářům jeho další tvorbu. Daleko zajímavější mi vychází právě Mělký hrob. Dá se označit za kriminální příběh.
Hlavními postavami je trojice kamarádů David, Alec a Juliet, bydlících společně v prostorném bytě. Jsou mírně výstřední, jak v mládí bývá kdekdo. Nicméně po společné úvaze podají inzerát v němž hledají podnájemníka. Uchazeči procházejí přísným sýtem, až nakonec zbude sympatický Hugo. Po nějaké době, kdy nevychází ze svého pokoje, trojice zneklidní, vylomí dveře a najde jej mrtvého. Nebýt kufru plného peněz, který si schoval pod postelí, pravděpodobně by volali policii. Takto však stojí před dilematem zda si jej neponechat a mrtvoly se zbavit.
Nakonec zvolí tuto možnost, aniž tuší kam až je přivede. Kupa peněz dokáže rozbít nejedno, zdánlivě pevné, přátelství z něhož zůstanou ve finále soupeři na život a na smrt. Nadarmo se neříká, že kazí charakter - hlavně rychle bezpracně nabyté. Ačkoliv mohou ledacos v životě vyřešit, nechat se jimi i následným pocitem moci ovládnout, představuje cestu do neštěstí. Přibližně to chtěli tvůrci divákům sdělit. Podařilo se více než výstižně. Ač není tenhle film novinkou, svým odkazem přetrvá ještě hodně dlouho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama