Kupředu levá, kupředu pravá

13. listopadu 2006 v 15:37 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Pravděpodobně nejednomu z vás se při čtení první části názvu vybaví vzpomínka na předlistopadový režim v němž zněly slogany opěvující socialismus či komunismus. Pokud očekáváte toto téma, jste na správné adrese. Přesněji řečeno jde o dokumentární snímek režisérky Lindy Jablonské (studentky FAMU), která se v něm zaměřila na porovnání mezi dnešními příznivci komunismu z řad Komunistického svazu mládeže a jejich pravicových oponentů z Mladých konzervativců, hlásících se k ODS.
Zvolila metodu s výraznou měrou osobních rozhovorů s představiteli obou táborů, kde tito volně hovoří na položenou otázku. Nesnaží se jim zasahovat do myšlenkových projevů, takže si divák může udělat svou představu, aniž by měl pocit nějaké manipulace ze strany tvůrce. Vše symbolicky začíná 17. listopadu 2005 a končí červnovými volbami s následnou patovou situací. Jako bonus přidává záběry s demonstrací, stranických sjezdů, společenských večerů, předvolební agitace nebo vzájemné konfrontace ve velmi povedené míře, kde se snaží měřit každému stejným metrem a nikoho nezvýhodňovat vůči jiným.
Musím říci, že při porovnání obou stran z hlediska zapálení pro dané ideály mi přišlo, že mám co dočínění s jakýmisi sektami, protkané černobílým viděním světa v nichž pouze jejich názory jsou správné. Tihle lidé jen stěží mohou dosáhnout nějaké shody a pokud mají být, dle svých slov, jednou ve velké či komunální politice, čeká tuto zemi asi nelehké období. Takto jsou pouze ukázkou především obrovské naivity spojené s idealismem. Spojení jež může nadělat spíše více škody než užitku. Omlouvá je pouze jejich mládí. Snad časem zmoudří a pochopí, že život je kompromis - zejména ten politický. Snad. V opačním případě jim kariéra skončí dříve než začne, protože výsledky jejich práce budou pro občany katastrofou.
Napadá mne, jak by asi jednotliví aktéři filmu dodnotili svoje vystoupení s časovým odstupem třeba dvaceti let. Těžko říci. Třeba bude nějaké další pokračování s happyendem v němž si podají ruce a řeknou: "Byli jsme blbí." a vyrazí společně do hospody na pivo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wu Wu | Web | 16. listopadu 2006 v 22:57 | Reagovat

Jsem na ten film zvědavý, snad všechny recenze jsou pozitivní. Jen mám pocit, že téma spadá spíš na veřejnoprávní televizi, než do kina.

2 Michal Jakubínský Michal Jakubínský | 17. listopadu 2006 v 23:11 | Reagovat

Jestli máš možnost ho vidět, neměl bys váhat. Pobavíš se i zamyslíš nad lidskou hloupostí. Třeba ho jednou uvidíš i v televizi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama