Grbavica

28. ledna 2007 v 20:02 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Občanská válka v bývalé Jugoslávii je těma, které bude filmaře zaměstnávat ještě určitě dost dlouho, protože se jednalo v rámci Evropy o mimořádně krvavý konflikt. Na obou stranách i v důsledku etnických čistek spousty mrtvých a přetrhanými, původně relativně přátelskými, vazbani mezi jednotlivými národy na mnoho generací dopředu.
Symbolem utrpení v Bosně bylo bezpochyby Sarajevo, vystavené po dlouhou dobu obklíčení. Právě zde v jedné z jeho čtvrtí (Grbavica) se odehrává poválečný příběh Esmy a její dcery Sáry. Dívka svého otce nikdy nepoznala, dozvěděla se pouze, že zahynul ve válce při obraně vlasti. Na základě toho mají zdejší děti možnost jet na školní výlet se slevou. Její matka však neustále odkládá běhání po úřadech, aby díky jejich potvrzení mohla být sleva uplatněna. Nakonec se po usilovném naléhání Sára dozvídá krutou pravdu, podstatně odlišnou od původní legendy.
Válka nejsou jen zákopy s umírajícími vojáky. Trpí také civilisté, nemající často mnoho možností bránit se různě psychicky vyšinutým lidem, jež trvale poznamenala nebo jen využívajících panujícího stavu k páchání zvěrstev. Esma byla jednou z těch, jíž se v lágru dostalo ponížení pro ženu jedno z nejhorších - opakovaného znásilnění, jehož výsledkem byla právě Sára. Hlavně výraz v jejím obličeji, pozorující dění kolem sebe i nesmělé pokusy o seznámení pobočníka majitele zábavního podniku v němž coby servírka pracuje, vyjadřuje symbolicky hrůzu jíž kdysi prošla a z ní praměnící nedůvěru. Čas však dokáže zahladit leckterou bolest, společně s možností otevřeně hovořit o svých útrapách.
Snad poslouží tenhle film k popřemýšlení nad událostmi nedávno minulými i jejich pozdějšími dopady na osudy řady lidí. Utěšovat se, že nám se nic podobného stát nemůže, může být klamavé. Bestie existují i v dobách mírových.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama