Horská hlídka

3. ledna 2007 v 16:50 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Čínský film režiséra Chuan Lu z roku 2004 by se dal zjednodušeně nazvat asijskou verzí westernových filmů v nichž hrstka osamělých hrdinů bojuje proti přesile padouchů. Čímž nechci shazovat jeho kvality, protože je to příběh jemuž lze uvěřit, že se stal. Ostatně byl inspirován skutečnými událostmi v oblasti Tibetu zvané Kekexili, kde počátkem 90. let minulého století vznikla skupina dobrovolných strážců, pronásledujícíh bezohledné pytláky co lovili zdejší antilopy kvůli kůžím. Poté co jimi byl jeden ze strážců zabit, přichází na místo novinář z Pekingu, aby událost zdokumentoval pro tisk. Vydává se tedy s přeživšími druhy po stopách vrahů, aniž tuší co jej čeká.
Rozvíjí se tak příběh hledání spravedlnosti i soudržnosti, proložené záběry z úchvatné, leč drsné, přírody. Happy end nečekejte, protože v oblasti, kde je život v důsledku chudoby tvrdý, jej ani nelze čekat. Dobro se zlem zde lze od sebe občas těžko odlišit.
Právě tím je Horská hlídka zajímavá. Absencí superkladných hrdinů, jimž se většina kulek vyhýbá. Nabízí pouze tvrdou realitu bez bombastických triků, známých z mnoha akčních snímků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama