Tsotsi

16. ledna 2007 v 16:03 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Příběhů pocházejících z prostředí chudinských čtvrtí, bylo natočeno už více. Stačí vzpomenout třeba Město bohů o němž jsem tady také psal. Některé jsou natočeny podle knihy, jiné vznikají přímo v hlavách scénáristů.
Do první kategorie spadá Tsotsi. Předlouhou se mu stala novela od Athola Fugarda. Děj byl tehdy zasazen do 50. let minulého století, avšak režisér Gavin Hood jej v zájmu aktuálnosti mírně přizpůsobil současnosti. Ocitáme se na předměstí jihoafrického Johanesburgu v němž hl. představitel žije. Mladý gangster, obklopený partičkou kamarádů, žijící v duchu zákonů gheta, plném chudoby, násilí a z nich pramenícího pocitu beznaděje. Jeho minulost je stejně temná jako budoucnost. Až zdánlivě všední loupež vozu v bohatší části města změní jeho život, když na zadním sedadle nalezne nemluvně, jehož matka nestihla vzít sebou. Náhle je vystaven dilematu co s ním. Rozhodne si jej nechat. Těžko říct proč. Snad si vzpomněl na své neutěšené dětství v rodině v níž jeho matka pomalu umírala na AIDS, snad už měl dost všeho kolem. Každopádně dokázal přehodnotit dosavadní život a najít své lepší "já".
Osobně si myslím, že až na několik výjímek film působí věrohodně. Hlavně závěr je působivě vyveden, dokreslen pěkným hudebním doprovodem. Svoje jistě sehrálo prostředí, kde má člověk možnost vidět obrovský kontrast společenské úrovně mezi lidmi. Až uvidíte na ulici u kohoutku frontu na pitnou vodu, protože do domů zavedena není, pochopíte co je chudoba. Každý nemá štěstí. Pak záleží, jak se s tím vyrovná. Peníze sice nejsou všechno, nicméně spoustu věcí mohou vyřešit. Asi i na to Tsotsi myslel při pohledu na krásnou výbavu dětského pokoje domu rodičů dítěte, které si na čas přivlastnil. Byla z něj cítit láska, něha... Snad proto, že sám nikdy nic takového nepoznal.
Film si nenechte ujít - pokud můžete. Patří podle mne k těm povedenějším s nimiž jsem se v kinech setkal. Oscar za nejlepší zahraniční film roku 2005 určitě nedostal pro nic za nic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama