Telefonní budka

18. února 2007 v 8:36 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Zatím jsem neviděl moc filmů, odehrávajících se na malém prostoru po celou svou dobu. Jedním z mála je právě tento a musím dopředu poznamenat, že je výborný. Před pár dny u nás běžel v televizi, takže jsem využil této příležitosti, abych jej přiblížil ostatním co ho dosud neznají.
Telefonní budka je kriminálka odehrávající se v současném New Yorku, pracující s klasickým motivem hry na kočku a myš. Oběť v tomto řípadě představuje mladý novinář Stu Shepard (Colin Farrell), jehž soukromý i profesní život je vším jiným než kladným vzorem. Předstírá okolí domnělé styky s kdekým z byznysu a doma zase své ženě Kelly, že je hodným manželem pro nějž je ona tou pravou. Ve skutečnosti má milenku Pam, co o jeho zadanosti neví. Právě v momentě, kdy jí chce z budky volat, mu kdosi nechá doručit přímo do ní pizzu. Odmítne. Pak zazvoní telefon, který zvedne. Pokud by věděl co bude následovat, nikdy by to neudělal. Ale stalo se a v ten moment už jej má na mušce ostřelovač, mající představu o napravování podobných typů jako Stu. Pokud zavěsí, zemře. Přichází první mrtvý, přijíždí policie, novináři, televize. Show začíná.
Neznámý si s ním "pohrává" skutečně pěkně - v tomto směru má již zkušenosti, protože není jeho první obětí. Jejich vzájemný dialog je plný neotřelých situací a z nich plynoucích následků. Pravděpodobně nejeden z diváků se dokáže vcítit do pocitů člověka co ví, že je terč, ale neví kde je jeho střelec. Všude kolem spousta domů s okny... nepřítel může být v kterémkoliv z nich schovaný za záclonou nebo žaluzií. Nejhorší pak je ta bezmoc. Ač nerad, přistupuje Stu nakonec na podivnou střelcovu hru během níž musí do světa skrze sdělovací prostředky, své ženě i milence sdělit co je vlastně zač. Jakou je nulou, hrající si na něco jiného než čím doopravdy je. Dostává lekci na níž do konce svého života nezapomene co ho přinutí změnit svůj život d základu. Ostatně s namířenou hlavní kdesi vysoko nad vámi, by spousta lidí udělala pro svou záchranu ledacos. V opačném případě by následovala smrt. Naštěstí hlavní hrdina patří mezi ty chytřejší.
Milujte-li napětí do samého konce, neměli byste s výběrem váhat. Předpokládám, že budete uspokojeni na maximum. Já osobně byl. Jen mám výhradu k závěrečné scénce, kdy už je po všem. Přijde mi trochu nelogická a pokud by zde nebyla, nic by se nestalo. Bez toho však vyzdvihnu režiséra Joel Schumachera. Gratuluji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama