Apokalypsa

14. dubna 2007 v 14:43 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Filmů o vietnamské válce existuje velice mnoho. Od vyloženě akčních, líčích hrdinství jejích učástníků v nějaké zvláštní misi (občas poněkud přehnaných) až po dramata s lidmi jež nějakým způsobem tragicky poznamenala, zpochybňující otázku její smysluplnosti.
Apokalypsa pochází z roku 1979 od renomovaného režiséra Francise Forda Coppoly. Jak už napovídá název, nepojednává o událostech ve Vietnamu v optimistickém duchu. Děj začíná v momentě, kdy je kpt. Willard (Martin Sheen), postaven nadřízenými před úkol najít a zlikvidovat bývalého vysokého důstojníka speciálních jednotek plk. Kurtze (Marlon Brando), který dle zjištěných informací zběhl a nyní se pohybuje v čele soukromé armády kdesi v džungli odkud vede boj proti všem. Ke splnění tohoto úkolu dostal přidělený člun s několika muži s informacemi o svém cíli. Vyráží tedy proti proudu Mekongu směrem do vnitrozemí. Zprvu vše robíhá hladce, ale jak plují čím dál hlouběji do centra bojů, setkávají se naplno s válečnou vřavou. Vidí jak lidi poznamenává na těle i na duchu a mění je postuně v trosky. Zároveň získává z materiálů úplnější obraz o Kurtzovi. Willard začíná chápat, že tento člověk s prvotřídním vojenským vzděláním viděl nedostatky ve způsobu vedení boje a snažil se na ně nadřízené upozorňovat. Odezva byla většinou negativní a tak nakonec vše vyřešil po svém. Dosáhl myšlenkového bodu obratu a nyní, zbaven jakýchkoliv zábran, páchal krutá zvěrstva na všech, kdo se mu postavili na odpor. Vietnamci, Američané... bylo to jedno. Vypálené vesnice s preparovanými lebkami obyvatel byly nepřehlédnutelným znamením, že jsou na jeho území. Nevydržel psychicky jednak zbytečné ztráty plus netečnost vyšších velitelů s tím cokoliv udělat k lepšímu.
Ač si to Willard zprvu možná nepřipouštěl i on nakonec podlehl zážitkům načerpaných v průběhu své cesty . Tragické vyvrcholení při vzájemném setkání s Kurtzem a situaci, kdy byl se zbytkem přeživších druhů následně zajat, ukazuje už zmíněné. Jak moc dokáže válka změnit lidi ve zvířata. Zvláště pokud trvá dlouho a nemá jasně definované dosažitelné cíle i vítěze.
Film se v době svého vzniku potýkal s řadou problémů - od finančních až po konečné úpravy, kdy z něj byly dodatečně vystřiženo asi 10 minut v nichž zaznívá otevřená kritika vietnamské války, aby pak byly později znovu přidány a také zdejší divák měl možnost shlédnutí v plné míře. Zřejmě se tak tehdy dělo z důvodů příliš krátké doby od jejího konce (1975) a producenti se báli možné kritické reakce jak ze strany diváků, tak vyšších politických míst. Bez toho však Apokalypsa zůstává působivou podívanou. Zvláště v kontextu právě probíhajícího konfliktu v Iráku, který podle mne svou vleklostí i průběhem vietnamský dost připomíná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama