Hořký měsíc

19. dubna 2007 v 19:47 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Dnešní recenzi chci věnovat filmu, jež nevídám v nabídce art kin moc často neboť tyto promítají i starší s důrazem na kvalitu a nikoliv datum vzniku. Roman Polanski patří mezi minimálně evropské stálice, známé širšímu okruhu fanoušků. Hořký měsíc vypráví o věčném tématu soužití mezi mužem a ženou, jež může v průběhu času nabýt často zvrácených podob, nemívajích daleko k nenávisti. Právě takovým je tento příběh, natočený podle knihy Pascala Bruknera.
Na počátku stojí mladý manželský pár Nigela a Fiony Dobsonových, trávící dovolenou na moři cestou trajektem. Díky náhodnému setkání Nigela s tanečnicí Mimi a později jejím invalidním manželem Oscarem, dostává jak on tak divák, prostřednictvím Oscarova vyprávění možnost nahlédnout zpětně do jejich minulosti. Kdysi se coby začínající, nepříliš úspěšný spisovatel, s Mimi potkal v Paříži, kde spolu prožili vášnivý vztah u nějž se postupem času dostavil stereotyp. Jelikož on byl dívkou už znuděn, chtěl se jí zbavit a donutit, aby ho opustila. Využil k tomu všemožné nápady spočívající zejména v psychickém ponižování nejhrubšího zrna. Nakonec dosáhl svého, ovšem později se s Mimi znovu setkal a výsledkem jejich setkání byla prozměnu její pomsta, díky níž si jej k sobě připoutala, aby mu mohla vrátit všechny ústrky jíž se na ní kdysi dopustil.
Těžko soudit kdo z nich byl horší či co si zasloužil nebo ne. Jejich soužití bylo již příliš poznamenáno předešlým utrpením než aby nabylo alespoň náznaku vzájemné náklonosti z dřívějška. Výsledkem je kompromis, nutnost spolu žít, snad možné nazvat to příměřím. Bez schopnosti rozejít se, bez schopnosti milovat druhého. Přežívání.
Láska a nenávist mají k sobě za určitých podmínek velmi blízko. Což je hlavním odkazem filmu a myslím, že jako varování plní svou úlohu dokonale.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama