Komunistky s fanatismem v srdci

11. května 2007 v 16:26 | Michal jakubínský |  Knihy
obal
Název této knihy jsem nedávno zahlédl ve výloze obchodu, ale vzhledem k momentální zaneprázdněnosti se na ní dostalo až později.
Dobu nadvlády komunismu má tato země už delší čas za sebou, avšak nemůže uškodit připomenout některé jeho vedoucí představitelky o nichž ne vždy bylo dost informací, protože ve vedení dominovali muži. Dnes možná přijde zejména mladým lidem nepochopitelné, jak mohly celé generace bezmezně uvěřit komunistickým ideálům, ale k tomu je nutné přiblížit onu dobu. Zejména celosvětová krize počátkem 30. let, která také zasáhla tehdejší Československo, znamenala masivní zhoršení sociální situace obyvatelstva, následovaná později Mnichovskou dohodou o odstoupení pohraničí Hitlerovi. Což bylo mnohými bráno jako zrada. Nelze se proto příliš divit ztrátě důvěry řady lidí v demokracii a Západ obecně a příklonu ke komunistům co tehdy proti ní ostře vystupovali (myšleno Mnichovu) a v průběhu následné okupace převzali postupně iniciativu v odboji proti nacistům. Vše bylo umocněno později prožitými válečnými hrůzami, takže kdekdo nabyl dojmu, že hůře už bylo a nyní už může být jen lépe.
Nebyla to pravda, protože málokdo prohlédl, že Stalin je pouze další z těch jimž nejde o ideály, ale hlavně o ovládaní druhých, kde komunismus byl pouze zástěrkou k tomuto cíli. Mezi mnoho jeho stoupenců patřily i ženy co pokud se díky své větší citovosti dokáží pro cokoliv nadchnout, bývají následně největšími zastánkyněmi. Právě tak tomu bylo u těch, jimž je věnována tato kniha. Některé později prozřeli, jiné nikoliv. Paradoxně občas docházelo k situacím, kdy se z mnohých (co dříve rozhodovali o bytí či nebytí jiných) staly oběti, kdy naplno poznali jak to chodí. Následoval pád až na dno, končící výslechy, vězněním, občas i popravami. Viz případ Jarmily Taussigové - Potůčkové. Hlavně zde vynikne nekritický obdiv ke Stalinovi co prosazoval (posedlý vidinou permanentního spiknutí vůči němu) důslednou očistu před potencionálními protivníky hlavně směrem do vlastních řad. Vedoucí představitelé v 50. létech u nás nemohli pochopitelně zůstat pozadu, aby se zavděčili. V duchu přísloví: "Papežštější než papež."
Není to veselé čtení, avšak je poučné. Poučné v tom, jak snadno lze lidi zneužít k nejrůznějším cílům pod příslibem lepší budoucnosti, případně čeho jsou schopni pokud získají moc. Aniž by nutně musela být komunistická jako tady, protože i dnes podle mne jsou tací co nekriticky přejímají stanoviska jiné velmoci než kdysi SSSR. Ovšem tím už odbočuji od tématu. Nezbývá než poděkovat autorovi knihy Jiřímu Pernesovi, společně s vydavatelstvím Brána.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama