Pád třetí říše

9. května 2007 v 19:56 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Výročí osvobození od fašismu přímo vybízí k následujícímu článku. Filmů o životě někdejšího nacistického vůdce Adolfa Hitlera existuje a jistě ještě bude existovat mnoho. Ať klasických či dokumentárních, zpravidla se snažili jej zobrazit komplexně od nástupu k moci až po jeho konec.
Pád třetí říše však představuje jistou výjimku, protože je zaměřen výlučně na mapování Hitlerových posledních dnů, které trávil v bunkru, kdy byl Berlín již obkličován postupující Rudou armádou a válka spěla ke svému konci. Předlohou se stala kniha jeho sekretářky Traudl Jungeové z níž režisér Oliver Hirschbiegel čerpal zejména. Diváci tak mají možnost nahlédnout co se tehdy zhruba odehrávalo jak mezi Hitlerem a jeho nejbližšími spolupracovníky, tak částečně v ulicích města, kde i tehdy řada Němců věřila, že nic není ztraceno. Je patrná značná deziluze souběžně s Vůdcovým neochvějným přesvědčením o možném zvratu ve vývoji války, který však již byl jen iluzí. Zejména bych poukázal na vybudovaném kultu osobnosti , kdy si jen málokdo napříč celou společností dokázal představit budoucnost země bez Hitlera. Natolik ovlivňoval veškeré dění, že po zprávě o jeho smrti docházelo i k sebevraždám. Nabízí se určitá paralela se Stalinem, ovšem nic v tomto duchu zatím v Rusku nevzniklo. Pochvalu zaslouží zejména představitel hl. role Bruno Ganz. Jeho Hitler je zahrán velice přesvědčivě.
Vítám proto iniciativu ČT uvést dnes večer tento snímek. Sám jsem sice na filmu byl v kině, ovšem rád se na něj podívám znovu. Je o to cenější, že pochází přímo z Německa, ukazující na schopnost sebekritického pohledu tamější poválečné generace do nedávné historie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fuhrer fuhrer | 11. června 2008 v 11:37 | Reagovat

je to boží film...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama