Červen 2007

Various: Tribal Planet vol. 3

10. června 2007 v 13:26 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
Tato trance kolekce má namířeno zejména do klubů, kde se určitě stane populárním. Neobsahuje klasické věci s nimiž můžete přijít do kontaktu, ale je zaměřena na jeho progresivnější odnože. Pokud nevíte co bližšího onen pojem obsahuje, napíšu zjednodušeně - převážně experimentální postupy s pomalejším tempem než bývá obvyklé, kde často balancujem mezi styly. Na jednu stranu zachovává klasické do ozvěny upravené nápady s přidáním až houseových bicích.
Existuje dokonce i samostatný styl, nazvaný progressive, prostupující dnes v oblasti klubové taneční muziky takřka všemi styly. Je jakýmsi hybridem, nasávajícím ode všeho něco. Nezastírám, že je mi tato snaha sympatická, protože tak dává šanci neustále vytvářet nové impulzy z nichž následně mohou čerpat další. Potěšitelná je zde přítomnost českého zástupce Romana Raie, který sem také přispěl jednou svou skladbou. A vůbec ne špatnou:-)
Hledáte-li podobně jako já stále nové ne tolik oposlouchanéhudební přístupy, pak vám můžou obě CD nabídnout mnoho zajímavého. Až na pár výjímek se podle mne autorovi DJ Slaterovi povedla.
Seznam skladeb - CD1:
 1. Roman Rai - 4 A.M.
 2. Even 11 - Like This
 3. Sin Plomo & Jerome Isma-ae - La Mer (Chris Micali Remix)
 4. Fine Taste - Superficial (Phatjak Hipnotic Remix)
 5. Thomas Penton & Hernan Serrao - Jack´s Funk
 6. Nick Hogendoorn & Eelke Kleijn - Rabbit Whole
 7. Fitalic - Atomic Atmosphere (Thomas Penton Remix)
 8. Shiloh - Vice (Luke Chable Remix)
 9. Duca - Robotico
Seznam skladeb - CD2:
 1. Minilogue - Ahck
 2. Elastic - Back Time
 3. Fog - Wrong Addiction
 4. MK Ultra Project - Gamma Radio (16bit Lolitas Remix)
 5. Fitalic - My Destiny
 6. Dominic Plaza - Korny (D-Nox & Beckers Remix)
 7. Brisker & Magitman - Eliana´s Trip
 8. Vibrasphere - Floating Free (RPO Remix)
 9. Chris Micali - Schiphol
Rok vydání:
 • 2007
Vydavatel:

Životy těch druhých (Das Leben der Anderen)

10. června 2007 v 13:03 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Téma pronásledování představitelů opozičních názorů vůči režimem oficiálně prezentovaným patří zvláště v zemích bývalého sovětského bloku k aktuálním. Jinak tomu nebylo ani v někdejší Německé demokratické republice (NDR), kde se v polovině 80. let odehrává náš příběh.
Tehdy nad dodržováním stanov socialismu vedle strany bděla také skoro všemocná tajná policie Stasi, mající rozdělený svůj svět na dvě části - na důvěryhodné, jimž lze za jejich loajalitu poskytovat různé materiální či jiné výhody a pak na nedůvěryhodné, kterým věřit nelze a je nutno je sledovat všemi dostupnými prostředky zda se nechystají narušit bezpečnost státu, případně je zavřít do vězení či zakázat výkon určitých povolání.
Vše začne zdánlivě nevině, když pracovník Stasi kpt. Wiesler dostane za úkol odposlouchávat předního prorežimního dramatika George Dreymana a jeho přítekyni, herečku Christu-Marii Sielandovou. Společně s ostatními spolupracovníky tak mají ze svého stanoviště na půdě možnost nahlížet do bezprostředního soukromí a vést záznamy o všem co se pod nimi v bytě šustne. Během něj si postupně Wiesler uvědomuje absurdnost svého počínání a začne se více zajímat o svěřený "objekt" ve snaze pochopit více způsob jeho uvažování, protože ani... není zcela oddán ideálům socialismu. Nežije ve vzduchoprázdnu jelikož řada jeho přátel z uměleckých kruhů má za sebou nepříjemné zkušenosti s režimem. Proto v něm postupem času uzraje rozhodnutí propašovat na Západ otevřenou zpověď o určitých věcech zde, které by za normálních okolností nemohl. Pochopitelně pod pseudonymem. Netuší, že má nedaleko sebe spojence, jež záměrně falšuje záznamy tak, aby nevzniklo podezření, že cosi chystá. Nicméně tato idyla tiché spolupráce nemůže trvat věčně a i Wieslerovy nadřízení si začnou klást otázku proč tato operace neběží jak by měla. Tedy nalezení kompromitujích důkazů a nalezení záminky k dalším čistkám v kultuře.
Životy těch druhých nejsou o hrdinech kosících své protivníky neohroženě po desítkách za občasného popření zákonů všeho. Vypovídají o těch méně nápadných co však byli kolikrát neméně odvážní, protože z titulu svého postavení riskovali minimálně stejně jako ti někde na frontě během obou světových válek. Naopak hrdina tohoto příběhu to měl těžší, protože se musel spoléhat téměř ve všem pouze na sebe. S pomocí okolí počítat nemohl. Každopádně za vším kolem nás jsou jen lidé, kteří mohou svým individuálním přispěním pomoci ke změnám. Čím více takových, tím větší bude celkový dopad, přičemž nezáleží nezbytně na druhu těchto změn. Platí v obecném měřítku.