Červenec 2007

Poklady starobylých civilizací - Mayové

11. července 2007 v 23:57 | Michal Jakubínský |  Knihy
obal
Možná jste podobně jako já zaregistrovali před časem reklamní kampaň upozorňující na chystanou sérii knih o zaniklých civilizacích. První je věnována oblasti střední Ameriky, kde dávno před příchodem Evropanů působilo několik z nich - Olmékové a především Mayové.
Nutno zmínit, že se nejednalo o žádné primitivní divochy (jak bývali kolonozátory občas líčeni), ale o vyspělou společnost s bohatou kulturou, budující v pralesních oblastech nádherná města s chrámy, zasvěcenými různým bohům v nichž vedle sebe přebývali panovníci společně s prostým lidem. Byli jimi po staletích fascinováni všichni cestovatelé a dobrodruzi, kteří je znovuobjevili opuštěné v džungli. Jejich vznešenost přetrvala i tak dlouhou dobu, skryta pod vrstvami vegetace. Do dnešních dnů bylo zadokumetováno mnoho z nich, kde věřím, že na archeology ještě pár z nich čeká.
Kniha Davida Domeniciho popisuje detailně historii Mayů společně s Olméky, považované za jejich předchůdce. Vše je bohatě proloženo fotografiemi, ukazujícími zbylou nádheru celé kultury, ať už jde o nástěné malby nebo sošky. Z nich si lze dobře uvědomit co všechno tito lidé byli schopni vytvořit. Ve své době (přibližně před 1000 - 1200 lety) představovali vrchol, zatímco v Evropě se teprve nesměle zvedaly do výše románské stavby, případně později začínaly první gotické chrámové klenby.
Jako všude, ani Mayům se nevyhnuly různé válečné konflikty nebo lokální ekologické katastrofy, zapřičiněné buď klimatickými výkyvy, případně nerozvážným využíváním přírodních zdrojů. Ovšem největší ránu (nejen) jim zasadili počátkem 16. století španělští dobyvatelé, kteří je během několika desetiletí doslova převálcovali. Jejich kultura byla prohlášena za špatnou a vše co s ní souviselo včetně psaných textů, bylo systematicky ničeno. Nepočítaje násilné pokřesťanštění. Naštěstí zbylo dost z někdejší nádhery co uniklo pozornosti nově příchozích vládců, takže další generace mohou nadále čerpat z jejich odkazu.
Hodně se od té doby změnilo a tak dnes opětovně za přispění vědců z mnoha zemí nacházíme spousty artefaktů , ukazujících na určitou etapu ve vývoji amerického kontinentu, jež bez pochyby stojí za připomenutí. Více informácí o titulu na www.knizniweb.cz .