Srpen 2007

Vykoupení z věznice Shawshank

23. srpna 2007 v 10:19 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Otázka viny a trestu zaměstnává společnost takřka neustále. Vždy, když se odehraje nějaký brutální zločin s mrtvými, vzedme se vlna rozhořčení a je požadováno adekvátní potrestání. Často nebývá ze strany soudu vůči pachatelům žádná shovívavost, což je celkem pochopitelné.
Nejinak tomu bylo v případě Andyho Dufresne, vysoce postaveného úředníka jisté banky, který byl nedlouho po skončení 2. sv. války odsouzen za dvojnásobnou vraždu své ženy i jejího milence ke dvěma doživotním trestům. Ve vězení poznává na vlastní kůži tvrdost zdejšího života s jeho pravidly. Ovšem i tady mohou vznikat pevná přátelství a tak nejen díky svému vzdělání, ale především inteligenci si Andy brzy získává oblibu jak mezi spoluvězni, tak dozorci. Dobrý účetní se prostě hodí všude:-) Pokud vám k jeho charakteristice nesedí vražda, nejste jediní, kdo takto uvažují. Také jeho nejlepší kamarád Red si položil otázku, zda vůbec tady Andy sedí oprávněně. Budoucnost nabídne po letech odpověď, jíž možná už tušíte. Ovšem cesta k naplnění spravedlnosti a touhy po svobodě je velmi těžká. Zvláště když ředitel věznice není zrovna prototyp gentlemana.
Filmu výrazně dominují herecké výkony Tima Robbinse a Morgana Freemana, kteří ukazují proč patří mezi nejlepší herce současnosti. I proto se snímku natočeném v roce 1995 dostalo záhy sedmi nominací na Oskara. Nabízí hluboce lidský příběh o naději, zasazený do prostředí v němž je cestou k přežití. určitým překvapením pro mne bylo jméno autora románu podle nějž byl film natočen - Stephen King, jehož produkci dominují převážně horory. Tento případ je výjímkou a nutno dodat, že vynikající.

Angel

19. srpna 2007 v 11:39 | Michal Jakubínský |  Film
V tomto filmu, natočeném podle románové předlohy Elizabeth Taylorové, se divák ocitá na přelomu 19. a 20. století v prostředí viktoriánské Anglie, kdy má možnost sledovat životní příběh mladé dívky Angel Deverellové, toužící po tom stát se spisovatelkou. Pochází z venkova, plná mladické naivity a mírné prostořekosti, poplatné jejímu věku. Což ovšem vyvažuje ctižádostivostí. Její snaha nakonec úspěšně vyvrcholí vydáním prvního románu spadajícího do kategorie tzv. červené knihovny. Rázem je slavná, bohatá a úspěšná. Kupuje velký dům nazvaný Paradise (Ráj), poznává mladého malíře Esmeho do nějž se zamiluje. Zdá se, že jejímu životu balancujícího v jejích představách na pomezí reality a snění, nestojí nic zlého v cestě.
Bohužel není to pravda. Přichází 1. světová válka a její nyní už manžel Esme odchází v důsledku mobilizace na frontu. Podobně jsou na tom i další, včetně jejího služebnictva, takže i Angel je nakonec nucena přijmout tuto skutečnost jako fakt. Bohužel se s ní vyrovnává po svém v podobě zaujmutí pacifistického postoje i ve své literární činnosti. Za což nesklízí od veřejnosti příliš sympatií. Navíc po návratu Esmeho v důsledku zranění s trvalými následky i prožitých událostí u něj dochází k zatrpklosti. Čemuž Angel jen stěží porozumí a nadále u ní vítězí její snové vize o štěstí, které tak popisovala ve svých dřívějších románech. Její vzestup na výsluní později definitivně končí. Zůstává nakonec sama, opuštěná a pozapomenutá. Nepochopila, že doba se změnila.
Mám - li zmínit lehce něco o hercích, pak určitě hl. představitelku Romolu Garai v jejímž podání je Angel přesvědčivá ve všech obdobích svého života - ať již jako dívenka či později ve zralejším věku, mající ve tváři vepsané zklamání. Rovněž tak Sam Neill - coby její nakladatel v sobě nese určitý protipól své klientky. Klid, vyrovnanost a rozhodnost. Pouze v několika málo momentech ho na začátku dokáže rozhodit půvab Angel a jen nerad si asi ve skrytu duše připouští, že se mu líbí.
Nedílnou součástí filmů, bývá jak osoba režiséra, tak autora hudby. V prvním případě je jím Francois Ozon a ve druhém Phillip Rombi. Vyzdvihovat někoho z nich vůči jinému by byla hloupost. Oba se výraznou měrou zasloužili o výsledný kladný dojem z celého snímku.

Robert Jíša - Hlasy vesmíru (relaxační hudba)

8. srpna 2007 v 23:39 | Michal Jakubínský |  Hudba
Hudba obecně je fenomén bez nějž si leckdo nedokáže představit svůj život. Ať chceme či ne, zasahuje do našich životů. K vyluzování nejrůznějších zvuků posluhují nejrůznější nástroje nebo předměty, jejichž podoba se může zdát občas značně bizardních v závislosti na typu kultury z nějž pochází. Zatímco pro většinu lidí je jen koníčkem, poskytující jim vyplnění volného času coby posluchači, existují tací pro něž se stalo komponování nedílnou součástí života.
Patří mezi ně i Robert Jíša z Prahy. Svou premiéru si odbyl v roce 1992, kdy mu vyšlo první album
Hourglass, tehdy označovaném jako progressive new - age music. Později následovalo mnoho dalších, ovlivněných autorovými zážitky z cestování po světě - Amazonie, Srí Lanka atd. Jeho aktivity se neomezují pouze na meditační věci (více souhrně na jeho stránce www.filmmusic.cz) .
V roce 2007 přišlo na trh momentálně aktuální Hlasy vesmíru, obsahující autentické nahrávky zvuků, zachycených kosmickými sondami vyslanými k průzkumným misím, doplněné o autorovy pozemské nápady. Musím než souhlasit s jeho tvrzením, že ony zachycené zvuky jsou samy o sobě hudbou. Dokážu si představit desítky alb obsahujících pouze je a jistě by nenudily. Při poslechu zde zařazeného výseku mne napadají myšlenky na ohromnost vesmíru, kde naše planeta země i my, lidé, jsme jen pouhým smítkem i když se lecky považujeme za pány všeho kolem. V minulosti tomu tak nebylo a pokora tehdejších generací, snažících se o vzájemnou symbiózu s přírodou, měla za vzor právě oblohu s hvězdami, tvořícími v představách tehdejších obyvatel bránu k něčemu vyššímu než oni. Světu v němž vládne harmonie a řád. Jak je zmíněno na obalu CD "Nejde tedy jen o použití překrásných zvuků pořízených nejmodernějšími družicemi … ale i o hudební uchopení významu pradávných mystických symbolů, pro které byly planety a souhvězdí inspirací i vzorem."

Seznam skladeb:
 1. Slunce
 2. Merkur
 3. Venuše
 4. Země
 5. Měsíc
 6. Nereus
 7. Mars
 8. Jupiter
 9. Saturn
 10. Uran
 11. Pluto
 12. Neptun - Finále
Rok vydání:
 • 2007
Vydavatel: