Vykoupení z věznice Shawshank

23. srpna 2007 v 10:19 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Otázka viny a trestu zaměstnává společnost takřka neustále. Vždy, když se odehraje nějaký brutální zločin s mrtvými, vzedme se vlna rozhořčení a je požadováno adekvátní potrestání. Často nebývá ze strany soudu vůči pachatelům žádná shovívavost, což je celkem pochopitelné.
Nejinak tomu bylo v případě Andyho Dufresne, vysoce postaveného úředníka jisté banky, který byl nedlouho po skončení 2. sv. války odsouzen za dvojnásobnou vraždu své ženy i jejího milence ke dvěma doživotním trestům. Ve vězení poznává na vlastní kůži tvrdost zdejšího života s jeho pravidly. Ovšem i tady mohou vznikat pevná přátelství a tak nejen díky svému vzdělání, ale především inteligenci si Andy brzy získává oblibu jak mezi spoluvězni, tak dozorci. Dobrý účetní se prostě hodí všude:-) Pokud vám k jeho charakteristice nesedí vražda, nejste jediní, kdo takto uvažují. Také jeho nejlepší kamarád Red si položil otázku, zda vůbec tady Andy sedí oprávněně. Budoucnost nabídne po letech odpověď, jíž možná už tušíte. Ovšem cesta k naplnění spravedlnosti a touhy po svobodě je velmi těžká. Zvláště když ředitel věznice není zrovna prototyp gentlemana.
Filmu výrazně dominují herecké výkony Tima Robbinse a Morgana Freemana, kteří ukazují proč patří mezi nejlepší herce současnosti. I proto se snímku natočeném v roce 1995 dostalo záhy sedmi nominací na Oskara. Nabízí hluboce lidský příběh o naději, zasazený do prostředí v němž je cestou k přežití. určitým překvapením pro mne bylo jméno autora románu podle nějž byl film natočen - Stephen King, jehož produkci dominují převážně horory. Tento případ je výjímkou a nutno dodat, že vynikající.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama