Eric Laurent - Dynastie Bushů

1. září 2007 v 23:17 | Michal Jakubínský |  Knihy
obal' width=
Už název knihy dostatečně napovídá o čem bude řeč. Zmapovat poměry z nichž vzešel současný americký prezident jsou neméně zajímavé než jím vedené tažení proti terorismu. Pokud jde o jeho otce George, lze v souvislosti s terorismem už tehdy pozorovat náznaky provázanosti s potencionálními nepřáteli jakými byli Saddám Husajn či Usáma bin Ládin. Přesněji lidí z arabského světa, kteří s nimi měli často uzké kontakty, pramenící mimojiné z příbuzenské nebo politické spřízněnosti.
Těžištěm se tu stává válka v Iráku, jíž George W. Bush vstoupil na mezinárodní scénu s razancí těžce obrněného vozu. Mnoho let před Husajnovo invazí do Kuvajtu v roce 1990 se na scéně vyskytují jména jako Donald Rumsfeld, který tehdy coby ministr stál společně s americkou vládou na straně svého pozdějšího protivníka. Byla mu poskytována všemožná nejen finanční podpora jen aby byla eliminován tehdy USA nenakloněný Írán v němž čerstvě zvítězila islámská revoluce. A že se nejednalo o malé částky asi není třeba poznamenávat. Stejně jako co dělal Saddám s dodávkami různých chemických komponentů údajně mířících na pomoc v zemedělství. Nikdo se o tyto věci nezajímal, stejně jako o myšlenkové pochody hlavně zahraničních bojovníků v Afgánistánu během jeho sovětské okupace. Filozofie "Nepřítel mého nepřítele je můj přítel" zdaleka nemusí platit - zejména poté co zmizí společná hrozba.
Kdy člověk čte události v pozadí jež předcházely pozdější druhé válce v Zálivu, tak z nich poněkud mrazí. Vytvořený obraz nepovažuji za nějaký projev laciného antiamerikanismu (na to je čerpáno až z příliš mnoha zdrojů informací), ale naopak za ukázku manupulace s lidmi ve jménu obrany či prosazení společenských ideálů jakým je např. demokracie. Kde nejednou funguje jako zástěrka. Nemá cenu si nalhávat, že peníze nehýbou světem bez rozdílu typu režimu.
Eric Laurent dopsal svou knihu někdy na přelomu let 2002/2003, takže nepojednává o událostech pozdějších. Nicméně je znepokojivým popisem situace v níž je velmocí veden pokus implantovat z nejrůznějších pohnutek její vize o žádoucím společenském uspořádání do prostředí, které je postaveno na naprosto odlišných hodnotách
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama