Guru - Jazzmatazz volume 1

1. září 2007 v 22:55 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
Najde-li se nějaký umělec schopný pospojovat vkusně mezi sebou více stylů do smysluplného celku, bývá výsledek zajímavý. V případě fůze jazzu a hip hopu rozhodně.
Jméno Keith Elam, patřící člověkovi vystupujícímu pod přezdívkou Guru, lze právem vyzdvihnout. Na hudební scéně debutoval v roce 1988, obklopen jazzem, jemuž fandil jak jeho otec, tak dědeček. Podobně jako mnoho černochů na předměstích amerických měst i jeho neminula tehdy naplno propukající hip hopová vlna. Pomyslná stylová srážka proto dala za vznik pozdější sérii kompilací Jazzmataz. První vznikla v roce 1993 a Keith si na ní přizval několik hostů jak z USA tak ze zahraničí - zmíním např. už tehdy známého francouzského rapera MC Solaar. Ostatní mimojiné pocházeli ze staré jazzové školy a jednalo se taktéž o špičky svého oboru - hráči na saxofony, trubky, kytary či piana, skládající po mnoho let. Za těchto podmínek nemohl výsledek dopadnout špatně, což je dle mého názoru na výběru patrné i po tolika letech.
Podobných projektů není nikdy dost, jelikož ukazují kam až lze posunout hranice pokud se dají lidi dohromady a odhodí nejrůznější předsudky. Existuje i mezi fandy jazzu určitě dost těch co by o hip hop nezavadili ani omylem, protože ho podle nich (myšleno jazz) jenom kazí. Myslím, že je to extrémní pohled, pramenící z generačního rozdílu a v konečném důsledku jenom na překážku. V dnešní době je míšení stylů celkem běžnou záležitostí posouvající muziku stále kamsi vpřed. Jestli to byl začátek čehosi širšího nebo se jednalo jen o určitý výstřelek, rozhodne až budoucnost. Vzhledem k momentálně čtvrtému dílu Jazzmatazz bych sázel na první možnost.
Seznam skladeb:
 1. Introduction
 2. Loungin´
 3. When You´re Near
 4. Transit Ride
 5. No Time To Play
 6. Down The Backstreets
 7. Respectful Dedications
 8. Take A Look (At Yourself)
 9. Trust Me
 10. Slicker Than Most
 11. Le Bien, Le Mal
 12. Sights In The City
Rok vydání:
 • 1993
Vydavatel:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama