Král Šumavy

16. října 2007 v 21:52 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Hned na úvod chci zdůraznit , že uvedený titul nemá nic společného s cyklistickým závodem horských kol, ale že jde o klasiku filmového plátna, kterou v roce 1959 natočil legendární režisér Karel Kachyňa. Pojednává o situaci v tehdejším československém pohraničí v roce 1948, kdy byla v plném proudu uprchlická vlna, zesílená chystanými obavami z nástupu komunistů k moci. Čehož využívali převaděči neboť tzv. železná opona ještě v oné době neexistovala, takže pohyb přes hranice byl mnohem snadnější. Mimojiné i kvůli nepříliš vysokým počtům ochránců státních hranic.
Vše začíná příchodem jejich nové posily stržm. Zemana (Jiří Vala) k jednotce pod vedením por. Kota (Radovan Lukavský). Společně řeší tehdy nelehkou situaci těsně po válce, kdy leckdy byly na hranicích běžné přestřelky a situace nadále velmi nestálá. Do všeho přes jejich úsek vede tajný převaděčský kanál přes močál skrze nějž zná cestu jen Král Šumavy - bývalý německý starousedlík Kilián, známý jménem všem, nepřevádějící jen uprchlíky, ale rovněž se angažující ve prospěch západních zpravodajských služeb. Nicméně díky jeho dobré místní znalosti terénu je zdánlivě nepolapitelný, takže všichni musejí naplno zapojit všechny své síly i překonat nejrůznější potíže, aby jej dopadli. Do toho všeho vstupuje vznikající citový vztah Zemana k mladé pohledné prodavačce v Potravinách Marii Rysové (Jiřina Švorcová), mající nakonec tragické vyvrcholení při honbě za dalším převaděčem.
Vedle již zmíněných herců se tu setkáte z dalšími legendami jako Jaroslav Marvan nebo Vladimír Menšík. Filmu byla nejednou vyčítána jeho poplatnost době v níž jsou lidé odmítající tehdy nastupujcící komunistický režim líčeni záporně. Dá se na toto téma jistě polemizovat velice dlouho, ale podle mne je tento faktor zde přítomen víceméně minimální formou, projevující se třeba oslovením vedoucího funkcionáře jako soudruha. Karel Kachyňa se snažil témto věcem vyhýbat a soustředil se na samotný příběh, plném vzájemně propletených lidských osudů tak, jak se mohly kdysi odehrát. Zejména černobílé provedení filmu, spojené s atmosférou močálu zahaleného do mlhy v němž každý chybný krok znamenal cestu do záhuby, zaručuje stále jeho atraktivitu i po mnoha letech od natočení. Nemohu na závěr nezmínit, že Kilián alias Franz Nowotny byla skutečná postava, jen s poněkud šťastnějším osudem než jaký mu přichystal scénář. Nejen o jeho životě je velice hezky pojednáno zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama