Sexmise

14. října 2007 v 22:58 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Dnes již legendární polská sci-fi komedie z roku 1983 vypráví příběh dvou mužů - dobrovolníků Makse (Jerzy Stuhr) a Alberta (Olgierd Lukaszewicz), kteří se nechali ke konci 20. století v rámci vědeckého experimentu, zmrazit. Původně pouze na 3 roky, ovšem díky neštastným okolnostem se tak stalo až o půl století později. Po probuzení zjistí, že v důsledku války vyhynula mužská populace a novému světu vládnou ženy, které se staly naprosto soběstačnými. Muži pro ně představují proto nepřátele a tato nenávist se přenese i na oba hrdiny.
Nemusím asi zdůrazňovat, že ani jeden z nich není, po obeznámení se situací, nijak nadšen a plánují proto útěk. Za stávajících podmínek by neměli valnou šanci na úspěch, protože novodobá civilizace byla soustředěna z bezpečnostních důvodů pod zemí, ale láska je přece mocná čarodějka, takže s pomocí jisté ženy se jim nakonec podaří. Měla je na povrchu v důsledku poválečné apokalypsy po čase čekat záhuba, ovšem největší překvapení přišlo teprve v závěru. Pomsta pak byla sladká :-)
Coby muž jsem si kladl v průběhu filmu nejednou otázku co by bylo doopravdy v případě, že bychom jako muži vyhynuli. Snad by se našlo pár zástupkyň něžného pohlaví, kterým bychom chyběli. Svět by byl asi o něco chudší na citových prožitcích, protože ať si kdo chce co chce říká, bez vzájemné náklonosti (ne nutně lásky) se neobejde nikdo. Občas se potřebujeme někomu svěřit s čímkoliv co nás třeba trápí, aniž by nám protějšek nutně nabídl řešení. Někdy může pomoci pouhé slovo útěchy či pohlazení po tváři. I o tom je mezi řádky Sexmise.
Ač od jejího natočení Juliuszem Machulskim (napsal také scénář) uplynulo už hodně let, zůstává stále zdrojem zábavy i poučení. Třeba jak se nevyplácí odejít od rodiny kvůli vidině peněz. Pokud shlédnete, pochopíte co mám na mysli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama