Prosinec 2007

Various: Digital Angel 2007

14. prosince 2007 v 8:48 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
O obsahu tohoto výběru jsem se chystal napsat na stránkách svého dalším projektu www.discofil.blog.cz, zaměřeného na klubov0 disco. Ovšem po jeho poslechu došlo ke změně, protože obsah už přeci jen dost vybočuje - spíše house, beroucí si disco jen jako předlohu. Stále jde sice o vcelku dost zpívané věci, ale zvuk nejednou poměrně zhrubl. Což je u vydavatelství Fierce Angel docela změna. Měli sice na svých předešlých výběrech přítomen i tento druh muziky, avšak byl v menšině. Nyní je tomu obráceně.
Po prvním poslechu celého trojCD kompletu, jsem si uvědomil, že jej budu muset poslechnout znovu, abych pochopil skladby více do hloubky. Což se podařilo a myslím si, že také tentokrát jde o převážně kvalitní záležitost. Milovníci líbivých kolovrátkových melodií asi tentokrát nebudou až tak nadšeni, ale na světě jsou i jiné styly, které mohou nabídnout, třeba formou remixů, zajímavý náhled na dané téma. O míře zdařilosti v jednotlivých případech si musí udělat názor každý sám. Dle mého názoru jména jako Stonebridge, Axwell, Mylo nebo Michael Gray jsou dostatečnou zárukou, že nepůjde o propadák. Zpravidla tito nevytvářejí nic povrchního, co po pár posleších zmizí v propadlišti hudebních dějin. Seznam skladeb k dispozici na www.fierceangels.com.
Rok vydání:
  • 2007
Vydavatel:

Poklady starobylých civilizací - Aztékové

8. prosince 2007 v 20:56 | Michal Jakubínský |  Knihy
obal
V pokračování série, mapující kulturu Ameriky před příchodem Evropanů, se další díl zabývá jejími neméně známými představiteli - Aztéky, žijícími tehdy na území dnešního středního a severního Mexika. Pravděpodobně je spousta lidí zná především díky jejich náboženským obřadům, jimž dominovalo hromadné (často velmi kruté) obětování zajatců ve snaze usmířit si Bohy.
Byla to však jen tato odvrácená část, která bývá často zdůrazňována. Ostatně lidské oběti byly známé např. Mayům nebo Inkům, ačkoliv ne v tak velkém rozsahu. Vedle toho byly Aztékové národem s bohatou uměleckou tradicí, která díky působivým fotografiím i po staletích vyráží dech. Podobně by se dalo napsat také o jejich stavbách. A to řada z nich během doby přišla o svůj barevný nátěr, dodávající jim na kráse nebo se z něj dochovalo jen malé množství. Kladl jsem si nejednou otázku, jak asi musely jak chrámy, tak různé sochy, sošky či nádoby původně vypadat. V tomto směru jich nabízí kniha nepřeberné množství materiálu, umožňující udělat si poměrně obsáhlou představu.
Také tentokrát nezbývá než pochválit archeologa Davide Domeniciho za jeho pokus přiblížit dávnou minulost, přetnutou násilně vpádem kolonizátorů. Leckdy se díváme na jiné jako na zaostalé divochy jen proto, že neuznávají naše hodnoty, aniž bychom o nich věděli něco bližšího.