Poklady starobylých civilizací - Aztékové

8. prosince 2007 v 20:56 | Michal Jakubínský |  Knihy
obal
V pokračování série, mapující kulturu Ameriky před příchodem Evropanů, se další díl zabývá jejími neméně známými představiteli - Aztéky, žijícími tehdy na území dnešního středního a severního Mexika. Pravděpodobně je spousta lidí zná především díky jejich náboženským obřadům, jimž dominovalo hromadné (často velmi kruté) obětování zajatců ve snaze usmířit si Bohy.
Byla to však jen tato odvrácená část, která bývá často zdůrazňována. Ostatně lidské oběti byly známé např. Mayům nebo Inkům, ačkoliv ne v tak velkém rozsahu. Vedle toho byly Aztékové národem s bohatou uměleckou tradicí, která díky působivým fotografiím i po staletích vyráží dech. Podobně by se dalo napsat také o jejich stavbách. A to řada z nich během doby přišla o svůj barevný nátěr, dodávající jim na kráse nebo se z něj dochovalo jen malé množství. Kladl jsem si nejednou otázku, jak asi musely jak chrámy, tak různé sochy, sošky či nádoby původně vypadat. V tomto směru jich nabízí kniha nepřeberné množství materiálu, umožňující udělat si poměrně obsáhlou představu.
Také tentokrát nezbývá než pochválit archeologa Davide Domeniciho za jeho pokus přiblížit dávnou minulost, přetnutou násilně vpádem kolonizátorů. Leckdy se díváme na jiné jako na zaostalé divochy jen proto, že neuznávají naše hodnoty, aniž bychom o nich věděli něco bližšího.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nejedlý Nejedlý | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 7:42 | Reagovat

Super blog ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama