Východní přísliby

19. ledna 2008 v 17:41 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Momentálně poslední film Davida Cronenberga se scénáristou Steve Knightem, pojednává o tématu současného působení ruské mafie ve Velké Británii. Děj příběhu je zasazen do Londýna a pojednává o obchodování s lidmi. Prostřednictvím porodní asisitentky Anny je divák svědkem marného boje lékařského týmu o záchranu života mladé čtrnáctileté těhotné prostitutky, která po sobě (vedle zdravého dítěte) zanechá svůj rusky psaný deník. Anna začne kvůli nalezení příbuzných oné dívky pátrat po jejím původu, aby postupně zjistila, že se stále více zaplétá s ruským zločineckým klanem nejtvrdšího ražení, reprezentovaném organizací Vor v zakoně. V deníku jsou totiž velmi nepříjemné informace o jejich nezákonných praktikách, směřujících ke konkrétním osobám.
Na pozadí střetu světa obyčejného řadového člověka a světem vyznávajícím neúprosná pravidla v nichž slabí jsou eliminováni silnějšími a zrada se neodpouští, je k vidění několik dobře vykreslených lidských chrakterů. Na straně mafie jde především o trojúhelník "otec - boss (Armin Muller Stahl), jeho syn - nástupce Kyril (Vincent Cassel) a nakonec jejich osobní řidič a Kyrilův velký kamarád i ochránce Nikolaj (Viggo Mortensen). Jejich role jsou zdánlivě neměnně dány, ovšem v průběhu času dojde k jistým změnám.
Na druhé straně Anna vstupuje do pro ni zcela neznámého prostředí, kde postupně nabývá stále silnějšího sebevědomí, posíleného starostí o osud novorozence - snad z pocitu nenaplněnosti, kterým prošla když nedonosila svého očekávaného potomka a ten zemřel.
Jak už jsem naznačil, silnou stránkou snímku je propracovanost vzájemných vztahů mezi postavami u nichž dopředu netušíte, jak konkrétně se v příštích minutách zachovají. Vše je otevřené. Režisér je svými předchozími filmy znám jako úspěšný tvůrce - předpokládám, že třeba Mouchu zná hodně lidí. Už kvůli trikům v nichž je názorně vidět přeměna člověka ve hmyz. Svou zálibu v barvitých detailech uplatnil i tady. Záběry, kdy divák má možnost z detailu sledovat podřezávání krku obětí, případně vypíchnutí oka nožem, budou jistě patřit k "chuťovkám" na něž hned tak nezapomene. Ale nepůsobí samoúčelně, jsou zasazeny do kontextu událostí. Tak to už někdy chodí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama