Leon

12. února 2008 v 7:56 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Během probírání svého archivu jsem narazil na film, který patřil svého času mezi moje zvlášť oblíbené a povedlo se mu donutit mne jej v kinech opakovaně shlédnout. Což se nestává často.
Nejeden fanoušek pravděpodobně zná jméno francouzského režiséra Luca Bessona, podepsaného např. pod tituly Brutální Nikita, Magická hlubina nebo Pátý element. Pokud si alespoň zhruba pamatujete na první zmíněný, nemohla vám v něm uniknout postava čističe Viktora, povolávaného pro případ nouze k rychlému zametení stop, zahrnujících likvidaci osob. Právě jemu je v Leonovi věnován samostatný příběh. Muž jménem Leon (Jean Reno), je prototypem nemilosrdného zabijáka, živícího se nájemnými vraždami na objednávku - pěkně v tichosti, bez zbytečné publicity. Co je cit či láska k lidem už dávno zapomněl a paradoxně jen péče o květinu naznačuje, že z něj není už spíše zvířetem. Žije jen svou prací.
Přijde však den, kdy mu do cesty vstoupí malá dívka Matylda (Natalie Potmanová), které protidrogová jednotka, vedená vyšinutým (drogově závislým) policistou Stansfieldem (Gary Oldman), postřílela během zásahu celou rodinu. Dva outsideři se náhle setkávají tváří v tvář a vznikne postupně mezi nimi silné pouto, kdy na jedné straně ON plní jakousi roli náhradního otce i učitele v dovednostech zabíjet a ONA jej na oplátku pomalu učí co znamená "mít rád". Zdánlivá idyla bohužel nevydrží příliš dlouho v prostředí, jež nezná slitování, kde nezáleží na které straně zákona stojíte. Špína světa si vyžádá svou daň.
Podle mne jeden z nejlepších Bessonových filmů v němž nemá cenu pídit se po různých nesrovnalostech, protože ty najdete i jinde. Zůstává silný, uvěřitelný, příběh v němž oba hlavní aktéři předvádějí nadstandartní výkony. Zvláště v případě, tehdy třináctileté, Natalie Portmanové, pro níž její role znamenala průlom v začínající herecké kariéře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama