Persepolis

17. února 2008 v 11:38 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Animovaný autobiografický film, líčící dětství a dospívání mladé íránské dívky Marjan Satrapiové v období těsně před vítězstvím islámské revoluce v roce 1979 až do 90. let. Během té doby zažila nejednu krušnou chvíli, stejně jako její země. Na záčátku relativní svoboda, spojená s prozápadní orientací, kdy se mohlo nosit ledacos, stejně jako poslouchat bez následků západní muziku, aby později bylo vše úplně jinak. Vítězství islamistů, válka s Irákem a po ní stále přetrvávající striktně náboženská orientace.
Marjan se na popud rodičů ocitá ve 13. letech i v Evropě (Rakousko, Vídeň), aby jednak poznala svět a zároveň měla šanci uniknout z v 80. letech probíhajícího válečného konfliktu. Nutno dodat, že si vždy stála za svým a nebála se říci veřejně svůj názor i když nebyl leckdy příjemný. Což jí předurčovalo k problémům - nejen v Íránu, ale také v místě jejího nového působiště, protože obecně málokdo snese upřímnost. Dímy tomu se vrací zpět do vlasti, aby z ní později, už jako dospělá žena, znovu odešla - do Francie, tentokrát navždy. Svoje zážitky tady později sepsala do knižní podoby.
Osobně si dovolím lehce nesouhlasit s jistou upoutávkou v níž je líčen Írán se svými zvyklostmi jako nesmyslné a podobně. Je takový jaký je, přesněji jaký jeho obyvatelé chtějí, aby byl. Věci jako demokracie či svobodné volby a podobně s tím nemají co dočinění, protože pokud někdo chce změnu, dříve či později jí dosáhne. Pokud dokáže přesvědčit ostatní, aby šli s ním. Současná situace sice z našeho (západního) pohledu není optimální, ale v konečném důsledku je věcí tamějších lidí, jak se rozhdonou žít. Na tom nic nezmění ani tento, jinak pěkný, film. Mockrát se u něj zasmějete (třeba na bazaru při "nenápadném" způsobu technik prodejců při distribuci západních zpěváků a skupin), mockrát zvážníte při líčení válečných hrůz. Dětský či dospívající pohled má své kouzlo v podobě upřímnosti, kterou mu dospělí mohou leckdy závidět. Kdo by se alespoň občas nechtěl do něj vrátit.
Ocenění na Mezinárodním festivalu v Cannes v roce 2007 jistě nebylo náhodné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama