Balada pro banditu

19. března 2008 v 15:29 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Nejrůznější bulvární periodika se už několik let předhánějí v nabídce cenově velmi dostupných DVD titulů, sahající od stříleček až po klasiku. Což je asi jediný moment, kdy je mám rád, protože jsem přesvědčen, že konají něco smysluplného - např. v boji proti porušování autorských práv. Rozhodně platí v případě filmového zpracování inscenace brněnského divadla Husa na provázku. Předlohou je legendární příběh o Nikolu Šuhaji loupežníkovi, který byl upraven do částečně muzikálové polohy za účasti tehdy převážně méně známých mladých herců jako Miroslav Donutil, Boleslav Polívka nebo Iva Bittová.
Kulisou se stala Andělská hora u Karlových Varů se zříceninou hradu. Za pomoci jednoduchých prostředků se v létě rozehrává příběh o touze po svobodě, lásce, zradě i zoufalství. Svým poselstvím je stále aktuální, protože lidská existence je také dnes s odstupem času postavena na touze najít své důstojné individuální místo mezi ostatními. Prostředky, které jsou k tomuto použity mohou být vnímány s různými pocity, což jim však nezabraňuje v atraktivitě pro filmový průmysl a jejich následné filmové či televizní zpracování. V případě outsiderů zejména.
Lze mít různé názory na hudební doprovod ve stylu country, stejně jako poukazovat na původní divadelní provedení. Ne každý dokáže překousnout pokus o inovativní přístup, který zde byl režisérem Vladimírem Sísem s ostatními spolupracovníky zvolen. Osobně mi nijak nevadí, naopak jsem rád, že se k něčemu podobnému přistoupilo. Beru to jako pokus mladých lidí nabídnout odlišný pohled na známé téma. Myslím, že ze snímku je cítit lehkost a příjemnou bezstarostnost s jakou byl dělán.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama