Duben 2008

Možná přijde i... Kaiser a Lábus 2 aneb Úďo, to je napusto noumání

13. dubna 2008 v 5:45 | Michal Jakubínský |  Film
Nemusel jsem čekat moc dlouho a druhý díl od této populární dvojice už je tady. Obsahuje další známé i méně známé scénky jako Lúďa v pubertě - diskotéka v níž excelují oba hlavní aktéři, Hodina dějepisu roku 2010 nebo Nebezpečí lesa - tu si nejspíš vybavíte když napíšu, že v ní Oldřich Kaiser ztvárnil legendární klíště. Ovšem ani další nezůstávají nic dlužny a potvrzují pořekadlo: " Ti dva se tak dlouho hledali, až se našli." K dokonalosti snad už chybí jen legendární Ještěrka.
Materiálu, který spolu natočili, bylo spoustu a tak bych se nedivil, kdyby se časem objevilo něco dalšího. Vzpomeňte třeba na jejich účinkování v pořadu Ruská ruleta, moderovaný Markem Ebenem, kde na dané téma měli vytvořit během několika minut humornou scénku. Případně na mnoho dalších z pořadu Zeměkoule, které se zatím neobjevily. Ale i kdyby už nebylo nic dalšího, myslím si, že oba díly bohatě splní očekávání nabídky dobré zábavy.

Šeptej

12. dubna 2008 v 7:50 | Michal Jakubínský |  Film
a řekl bych, že je tomu tak pořád. David Ondříček (režisér) tehdy hodně zabodoval a jak ukázaly následující roky, nešlo o náhodu.

Možná přijde i... Kaiser a Lábus 1 aneb Buď zdráv, Kubrte

8. dubna 2008 v 5:59 | Michal Jakubínský |  Film
o nichž jsem přesvědčen, že se na ně také dostane. Proto si připravte bránice, pravděpodobně dostanou velice zabrat. Kdo z vás si zmíněné pořady pamatuje, bude ve výhodě a kdo je mladší, myslím, že by rovněž neměl váhat, protože to co zde bylo vytvořeno, pobaví i dneska. Zvláště pokud dokáže reflektovat dobu. Což se oběma pánům povedlo - zvláště v případě Zeměmkoule, která si v sobě zachovala část původní atmosféry Kouzelníka.
P.S. Jde o zkrácenou DVD verzi původního originálu z roku 2005, bez některých scének v něm obsažených.

Babí léto

8. dubna 2008 v 5:31 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Ve většině filmů zpravidla nacházíte v hl. rolích mladé krásné tváře obojího pohlaví a staří lidé jsou přítomni v rolích moudrých babiček nebo dědečků, poskytujících potřebnou oporu v případě nejistoty. Babí léto je přesně opačné. vypráví příběh dvojice kamarádů co už dávno překročila sedmdesátku, avšak stále si uchovává mladou duši. Neustálý kolotoč recesí i fórků jim okořeňuje život i v pozdějším věku. Pravda, nejbližší okolí není zcela vždy nadšeno (přeci jen sehrát přesvědčivě své úmrtí, aby i manželka uvěřila, je kumšt), ale pokud je dost tolerance, dá se vydržet i tohle.
Podstatné však zůstává. A tím je brát život s nadhledem, neupadat do stavu trudnomyslnosti jen proto, že člověk stárne. Protože stáří je veličina hodně relativní, kde i když po fyzické stránce dochází k proměnám těla, nejdůležitejší je mysl. Pokud někdo rezignuje na dění kolem sebe, je odsouzen k záhubě. Stvá se živoucí mrtvolou. Což naštěstí manželka hl. hrdiny Františka Hány (Vlastimil Brodský) pochopila včas. Pro něj to byla bohužel poslední velká filmová role s níž se důstojně rozloučil se svou bohatou hereckou kariérou. Uvědomil jsem si to až později v závěřečné scéně, kdy z koše balónu mává své ženě (Stella Zázvorková). Bylo v ní hodně symboliky. Proto, kdo ještě náhodou film, oceněný v roce 2001 čtyřmi Českými lvy, neviděl, měl by tak co nejdříve učinit. Uvědomí si co je v životě podstatné.