Červen 2008

Moje borůvkové noci

29. června 2008 v 17:48 | Michal Jakubínský |  Film
Prostředí barů, restaurací, heren a dalších podobných podniků nabízí i v reálném životě pestrou kaskádu postav a osudů z nich se odvíjejících. Lidé se tu příležitostně střetávají zpravidla za účelem zábavy, pro některé jsou místem, kde tráví velkou část svého života. Nebo, jako hl. hrdinka Elizabeth (Lizzy) sem zavítají víceméně náhodou, aby se nějak vyrovnali s problémy v partnerských vztazích. Barmani zpravidla bývají jakýmisi vrbami, slyšící mnoho různých historek od hostů. Ani Jeremy z newyorské kavárny Ključ není jiný. Nicméně Lizzy (Norah Jonesová) spatřuje řešení svého problému s čerstvým rozchodem v okružní cestě napříč USA, na nejímž konci se znovu vrací do NY, vyrovnanější, bohatší o kus života. A jelikož jí Jeremy není nesympatický, čeká diváky optimistický konec. Není třeba tu dále hledat nějaká hlubokomyslná moudra, jen příběh jaký se může stát komukoliv a kdekoliv.
Musím říci, že uvěřitelný a svým pojetím hezky natočený snímek, pro mne znamenal další pěkný zážitek, spojený s prvním setkáním se jménem režiséra i jednoho z tvůrců scénáře pana Wong Kar-wai. Zdá se, že asiaté mají mimořádně vytříbený cit pro estetiku.

Péter Farkas - Osm minut

23. června 2008 v 20:25 | Michal Jakubínský |  Knihy
obal
Autor maďarského původu, žijící nyní v Německu, mi byl naprosto neznámým pojmem až do doby, kdy (díky laskavosti mého kolegy) jsem měl možnost přečíst si jeho povídku. Pojednává o dvojici starých lidí, nazývaných stručně Stařec a Stařena, a jejich životních pochodech, spojených jak s věkem, tak i vývojem citových vztahů mezi nimi. V průběhu času se mění vše - nejen stav tělesných schránek, ale rovněž myšlenkové pochody. Místy silně naturalisticky popsané projevy stáří jsou tu zobrazeny ve vší nahotě. Autor vstupuje na scénu většinou z pohledu pozorovatele, jakoby třetí přítomné osoby v bytě, aby plynule přešel přímo do způsobu jejich uvažování. Činí tak způsobem na nějž je asi nutné si zvykat postupně. Dost možná to leckdo nezkousne vůbec a odloží knížku z pocitem zklamání. Jenže život bývá občas nemile syrový.
Přiznám se, že mi občas naskakovala husí kůže při pomyšlení jak budu vypadat až dosáhnu věku obou představitelů. Útěchou mi snad může být popsaná vyrovnanost s osudem i klid s nímž přijímají všechny životní změny. Ani tehdy člověk neztrácí důstojnost, pokud sám nepodlehne a nevzdá to. Někde jsem slyšel o jakémsi obleku, po jehož navlečení si lze udělat na vlastní kůži představu, jak se pohybuje zhruba 80. letý člověk. Pokud je to pravda, půjde jistě o zajímavou zkušenost a snad i lepší schopnost vcítit se do problémů starých lidí.

Michal David - 20 největších hitů II

23. června 2008 v 19:57 | Michal Jakubínský |  Hudba
obal
Netrvalo dlouho a podle očekávání se po letech znovu objevilo na CD další pokračování, mapující kariéru tohoto zpěváka i skladatele. Najdete na něm mnoho hitů na něž se v předchozím dílu nedostalo - např. Céčka, Poupata, Šoumen, Bláznivá noc či Cesta na Měsíc. Společně se staršími kousky z počátku 80. let, tak dotvářejí kompletní celek, který byl v oné době v oblasti populární hudby nepřehlédnutelný. Na jeho písničkách vyrůstala celá generace a byla by podle mne škoda nevlastnit je v celku - pokud se vám líbily. Mají jednoznačně optimistický nádech, který se hodí vždy, bez ohledu na dobu či typ režimu. Dá se s nimi provozovat ledacos - od vzpomínek až třeba po vytváření nejrůznějších napodobenin, jakých je např, na stránce www.youtube.com nepřeberné množství.
Seznam skladeb:
01. Třetí galaxie
02. Perpetum Mobile
03. Zůstaň a neodcházej
04. Dívka na inzerát
05. Pojď blíž
06. Proč právě já
07. Vejdem
08. Šoumen
09. Rodinná show
10. Poupata
11. Céčka, sbírá céčka
12. Po cestách růžových
13. Máma - píseň z filmu Discopříběh
14. Zabitej čas - píseň z filmu Láska z pasáže
15. Bláznivá noc
16. Cesta na měsíc
17. Vůně ženy
18. Mám svůj svět - píseň z filmu Discopříběh II.
19. Jak snadno uvěří se lhářům - 2. místo na festivalu Cavan ´92 v Irsku
20. Decibely lásky - new version 1997
BONUS TRACK: 21. Discopříběh - new version
Vydavatel:

Nový hudební portál

19. června 2008 v 22:12 | Michal Jakubínský |  Pozvánky
bestMusic.cz, jedinečný hudební portál v Česku spuštěn!
Hudební fandové v České republice se konečně dočkali. Své brány jim otevřel jedinečný hudební komunitní portál bestMusic.cz, který nabízí uživateli maximální vyžití prakticky v jakémkoliv žánru a navíc také zábavnou interakci s projektem a dalšími hudebními nadšenci.
Co je bestMusic?
Podobný hudební portál s takovou prostupností a tak širokými možnostmi uživatele byste v českém internetu hledali asi marně. bestMusic nabízí mimo jiné články s novinkami z hudebního světa, rozsáhlou databázi interpretů a skupin, z nichž každý má detailně propracovaný profil, databázi mnoha alb s obaly, seznamy písní a jejich texty, a také možnost poslechu většiny písní v MP3. Dále pak vlastní rozmanité žebříčky, ať už interpretů, skladeb nebo uživatelů. V neposlední řadě má uživatel k dispozici přehled všech českých rádií a klubů a také kalendář hudebních akcí.
Hodnoť, komentuj, poslouchej!
Registrovaným uživatelům se navíc otevírá další rozměr portálu bestMusic. Mohou hodnotit každého interpreta nebo skupinu, celé album nebo jen jednotlivé písně. Hodnotit však mohou i hudební akce. Všechna hodnocení se uživateli ukládají do jeho profilu a také do žebříčku všech uživatelů. Na stejné bázi fungují i komentáře uživatele, jejich počet se také ukládá v profilu. Samotný profil uživatele je připraven k maximální přizpůsobitelnosti a najdeme zde funkce jako "Moji kámoši" či "Pošta". Hudební fandové tak mohou komentovat své přátele přímo v jejich profilu, nebo jim odeslat krátkou zprávu díky intuitivní poště.
Beta verze
bestMusic je prozatím spuštěn v testovací "beta" verzi, to tedy znamená, že databáze interpretů, skupin a alb je stále ve stavu plnění. Ale pokud svého hudebního miláčka na portálu nenajdete, nemusíte zoufat, stačí pouze v rychlém formuláři vyplnit, koho se vám nepodařilo najít a Tým bestMusic do 24 hodin zajistí, aby se Váš favorit na webu objevil.
Hurá do světa hudby na bestMusic.cz!
Kontakt pro media a partnery:
Tomáš Hodboď - CreativePlace
celll: +420 737 822 863

Oko

6. června 2008 v 21:50 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Mládá dvacetiletá dívka Mun žije v Hong Kongu a od útlého dětství nevidí. Po náročné operaci dostává díky anonymnímu dárci možnost znovu vidět. Adaptace na nový smysl probíhá zdánlivě úspěšně až do chvíle, kdy se jí začínají objevovat podivné stíny, věštící smrt lidí z blízkého okolí s nimiž přichází do styku. Časem nabírají podobu děsivých můr, jejichž kořen pochází z onoho dárce. Po zjištění totožnosti nabírají události rychlý spád a Mun se společně s jí přiděleným mladým lékařem vydávají na dlouhou cestu, aby zjistili původ utrpení, spočívajícího v nepochopení okolí nad člověkem lišícím se od jiných schopností nahlížet do budoucnosti.
Film je pojat jako hororový a myslím, že zůstává věrný tomuto žánru na důstojné úrovni. Oslovuje především dobře zpracovaným příběhem, nikoliv vizuálními efekty, jimž dominují hektolitry krve apod. Právě proto jsem si jej oblíbil.