Červenec 2008

Lepší pozdě než nikdy

18. července 2008 v 8:38 | Michal Jakubínský |  Knihy
obal
Díky této knize jsem se poprvé setkal se jménem Iva Hlaváčková, všestrané autorky, jejíž aktivity sahají od novinařiny přes film až po románovou tvorbu. A rozhodně nešlo o setkání špatné.
Její kniha líčí příběh úspěšné herečky Terezy Tiché, která ve své kariéře stoupá stále výš a zdá se, že ji nic nemůže zastavit. Bohužel pak přichází automobilová něhoda, invalidní vozík a pád z hvězdných výšin. Tereza je tak nucena zásadním způsobem přehodnotit životní prority, rozejít se s některými lidmi kolem sebe, co jí obklopovali víceméně kvůli její popularitě na níž se úspěšně přiživovali a začít znova. Na tuto cestu se vydává (díky osobní angažovanosti primáře kliniky) společně s řádovou sestrou Boromejkou, aby jí v začátcích pomohla. Nejde to sice snadno, ale jak se říká, člověk něco ztrácí, aby zase něco jiného našel. Objevují se nové či staronové tváře z minulosti, které Terezu postupně navracejí zpět do života.
Jde o místy dost syrový příběh v němž vyplavou na povrch jak pokřivené charatery, tak naopak laskavost. Sám jsem docela nedávno absolvoval po mnoha letech setkání s dívkou, jejíž osud byl podobný hlavní hrdince. Ale to by bylo na dlouhé povídání.