Srpen 2008

Pusinky

30. srpna 2008 v 7:44 | Michal Jakubínský |  Film
Jsou prázdniny a trojice dívek se vydává na dlouho plánovaný výlet do Holandska, aby si po absolvování střední školy ještě užily, než se jejich cesty rozejdou. Zdánlivou jednotu začíná postupně nabourávat přítomnost mladšího bratra jedné z nich (Išky), který svůj úkol dohlédnout na ni bere skutečně velmi zodpovědně. Soudržnost kolektivu dostává náhle trhliny a každá z dívek se začíná profilovat jako individuální osobnost. Na jejím konci už je vidět prvotní náznak dospělosti a schopnosti vzít život do vlastních rukou, stejně jako vyrovnání se s odlišnou sexuální orientací.
Musím říci, že pro mne naprosto neznámé představitelky dívčích i chlapeckých rolí podali velice dobrý výkon s nímž se můžou ztotožnit jak vrstevníci, tak kdokoliv jiný. Měly sice bezesporu věkovou výhodu, takže odpadl problém vžít se do pocitů jejich postav, ovšem i tak působí nenuceně. Pusinky jsou filmem o dospívání, pojatý lehce vážnější formou s hlubším sdělením. Zapomeňte v této souvislosti na teenagerské tituly jako Rafťáci, Gympl a podobně. Oproti nim mají daleko propracovanější děj. Hodně povedené info stránky jsou zde.

Godzilla

29. srpna 2008 v 13:41 | Michal Jakubínský |  Film
Když vyslovím či napíšu tohle jméno, spousta fanoušků katastrofických filmů bude ihned vědět o co jde. Nejspíše si vybaví zatím poslední verzi od režiséra Rolanda Emmericha, ale fenomén tohoto ještěra je mnohem starší. Dalo jej světu Japonsko a právě původní černobílou verzi z roku 1954 mám na mysli. Děj je v zásadě stejný, líčící jeho náhlé objevení v důsledku jaderných zkoušek v Tichomoří. Nicméně hodnota filmu spočívá v jeho prvotině, od níž se odvíjela další pokračování i odkazů typu příšery Gappa a dalších
V dnešní době se možná trochu pobavíte nad úrovní triků (občas viditelně umělé kulisy i úroveň kostýmu Godzilly v níž leze odtušit skrytého člověka), ale ve své době šlo o dech beroucí podívanou. Takže pokud chcete vidět kde všechno začalo, máte možnost se podívat.

Konec starých časů

15. srpna 2008 v 5:32 | Michal Jakubínský |  Film
obal
Jestli máte rádi atmosféru masarykovského Československa v němž se mísí odcházející doba šlechty a představitelů tehdy naplno přicházejícího kapitalismu, pak je pro vás volba tohoto filmu od Jiřího Menzela správnou volbou. Svou premiéru v kinech si odbyl v roce 1989 a aniž to tehdy jeho aktéři tušili, skutečně předznamenal konec jedné epochy a nástup jiné.
Zejména bych vyzdvihl výkon Josefa Abrháma coby knížete Alexeje, který přichází jakoby odnikud na zámeček spravovaný regentem panem Stoklasou (Marián Labuda). Svým noblesním i živelně upřímným vystupováním si získá jak srdce všech přítomných dam, tak dětí a nakonec rovněž dospělých. Nikdo neví co je doopravdy zač a vlastně k tomu ani není důvod, protože v jeho společnosti lze snadno zapomenout na všední starosti a užívat života plnými doušky. Což je hodnota překračující svým poselstvím jakoukoliv dobu.