Září 2008

Elán - Golden Hits

14. září 2008 v 10:00 | Michal Jakubínský |  Hudba
Slovenská skupina Elán je pojem na nějž mohou být naši východní sousedé právem hrdi. Jejich (zatím) 30 let trvající kariéra je už sama o sobě hodna obdivu, protože vydržet tak dlouho pohromadě dokáže jen málokdo. Ale především - stále přinášejí příjemnou muziku, takže vydávání bilančních kompilací je vždy zárukou jistoty, včetně pořádání koncertů. Jinak tomu není ani zde. 19 skladeb napříč časem poskytuje ucelený pohled na jejich tvorbu, ačkoliv mi zde chybí pár hitovek jako např. Neviem byť sám. Ale třeba se někdy znovu objeví na jiném CD. Natočili toho hodně a všechno se sem vejít najednou prostě nemohlo. To podstatné, jako Osmy svetadiel, Tanečnice z Lúčnice či Zaľúbil sa chlapec tady ovšem je. Řekl bych, že 80. léta byla od nich asi nejlepší. Ale je to jen můj názor.
Seznam skladeb:
 1. Aj keď bez peňazí
 2. Netrpezlíví
 3. Osmy svetadiel
 4. Tanečnice z Lúčnice
 5. Vymyslená
 6. Zlodej slnečníc
 7. Ulica
 8. Spievam rock´n´roll si každy deň
 9. Detektívka
 10. Mláďatá
 11. Zaľubil sa chlapec
 12. Sestrička z Kramárov
 13. Kamaráti
 14. Len raz
 15. Nevera
 16. H.Ch. Andersen
 17. Bláznivé hry
 18. Netvor z čiernej hviezdy Q7A
 19. Bosorka
Rok vydání:
 • 2008
Vydavatel:
 • Schwarzkopf a.s.

Kouř

6. září 2008 v 11:24 | Michal Jakubínský |  Film
Tento film Tomáše Vorla je dnes již legendární mnoha svými hláškami, točících se převážně kolem vystoupení DJe Arnoštka s jeho písničkou Je to fajn. Přesnější výraz by byl spíše parodií na diskotéky v nichž se s mnohaletým předstihem podařilo vyjevit budoucí trendy.
Němělo by se ale zapomínat na obsah. Ústřední postavou je mladý inženýr Mirek, přicházející po škole do svého prvního zaměstnání. Je plný ideálů, má chuť pracovat a vytvářet nějaké hodnoty, což ovšem v době do níž je děj zasazen (na konci 80. let 20. století) působí tak trochu jako z jiného světa. Tehdy byla jiná doba s poněkud volnějším přístupem k práci. Proto jeho snaha naráží na nepochopení, ba přímo odpor. Zvláště když se po zadání úkolu pokusí navázat na projekt svého předchůdce, který i jako člověk dopadl velmi špatně.
Během svého působění naráží hl. hrdina na nejrůznější charaktery lidí - od čistých až nevinných jako třeba sl. Běhalová (Eva Holubová) přes rezignované až po vyložené kariéristy (skvělý Jaroslav Dušek). V tomto směru je Vorlův film jako malé panoptikum postaviček s nimiž se určitě setkalo mnoho z vás bez ohledu na druh společenského zřízení. Jeho nevýhodou byla doba natáčení na přelomu let 1989/90, která v důsledku společenských změn částečně zabránila vyšší míře popularity hned na začátku, protože tehdy byla poptávka po něčem jiném. Nicméně s odstupem času si postupně získává své příznivce. Mimochodem - doporučuji též shlédnout tuto verzi písničky Je to fajn.

Přání smrti

4. září 2008 v 5:41 | Michal Jakubínský |  Film
Paul Kersey (Charles Bronson) je úspěšný architekt v oblasti stavby domů, mající dobré rodinné zázemí - hezkou milou ženu i dceru. Žije v New Yorku, což není příliš bezpečné město. Vše se změní po přepadění trojicí lupičů v jeho bytě v době kdy je v práci. Jeho žena umírá, jeho dcera je znásilněna a v psychiatrické léčebně se potýká s trvalými následky.
Protože zločiinost je vysoká a policie nemá dost prostředků jak se s ní vypořádat, dojde jednou i na něj. Je také přepaden, nicméně se ubrání a zrodí se mu v hlavě myšlenka, aby vzal spravedlnost do vlastních rukou. Město je náhle konfrontováno s jeho smyslem pro odplatu a noviny mají náhle o čem psát. Paradoxně jeho "popularita" má vedlejší pozitivní efekt v podobě vystřízlivění lidí z apatie vůči násilí a ochotě bránit sebe i jiné.
Lze mít různé názory na podobné mstitele, ovšem to film neřeší. Potřeba bezpečí patří mezi základní. Když selže společnost jako celek (nejen ti kdož se mají starat o bezpečnost), těžko lze čekat od takové něco pozitivního. Zoufalost plodí zoufalé činy. Byly natočeny další díly, ovšem dle mého názoru již nedosahují kvality prvního. V podstatě už jde jen o vyvražďovačky s nezničitelným hlavním hrdinou.