Přání smrti

4. září 2008 v 5:41 | Michal Jakubínský |  Film
Paul Kersey (Charles Bronson) je úspěšný architekt v oblasti stavby domů, mající dobré rodinné zázemí - hezkou milou ženu i dceru. Žije v New Yorku, což není příliš bezpečné město. Vše se změní po přepadění trojicí lupičů v jeho bytě v době kdy je v práci. Jeho žena umírá, jeho dcera je znásilněna a v psychiatrické léčebně se potýká s trvalými následky.
Protože zločiinost je vysoká a policie nemá dost prostředků jak se s ní vypořádat, dojde jednou i na něj. Je také přepaden, nicméně se ubrání a zrodí se mu v hlavě myšlenka, aby vzal spravedlnost do vlastních rukou. Město je náhle konfrontováno s jeho smyslem pro odplatu a noviny mají náhle o čem psát. Paradoxně jeho "popularita" má vedlejší pozitivní efekt v podobě vystřízlivění lidí z apatie vůči násilí a ochotě bránit sebe i jiné.
Lze mít různé názory na podobné mstitele, ovšem to film neřeší. Potřeba bezpečí patří mezi základní. Když selže společnost jako celek (nejen ti kdož se mají starat o bezpečnost), těžko lze čekat od takové něco pozitivního. Zoufalost plodí zoufalé činy. Byly natočeny další díly, ovšem dle mého názoru již nedosahují kvality prvního. V podstatě už jde jen o vyvražďovačky s nezničitelným hlavním hrdinou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama