Říjen 2008

Various: Brazilectro - session 10

9. října 2008 v 21:51 | Michal Jakubínský |  Hudba
Vůbec poprvé zde píšu o muzice, která je mi velmi blízká a vzhledem ke své nepříliš velké propagaci ve zdejších končinách i neprávem opomíjená. Kompilace Brazilectro od vydavatelství Audiopharm (spadající nyní pod SPV), už vychází od roku 2000 a během této doby si získala velkou popularitu. Jak napovídá název, hlavní náplní je hudba Latinské Ameriky upravovaná větší či menčí měrou do klubové podoby tak, aby byla stále zajímavá a zároveň zůstaly patrné původní kořeny.
V pořadí desátý díl se této předlohy rovněž drží. Tématické rozdělení na dvě samostatné části ( poslechovější Comoda a taneční Danca) nabízí bohatou ukázku současné tvorby jak formou remixů, tak původních nahrávek. Zájemcům doporučuji odkaz zde, kde je možno poslechnout, případně i stáhnout jednotlivé písničky.

12 opic

8. října 2008 v 5:38 | Michal Jakubínský |  Film
Děj tohoto sci-fi snímku od režiséra Terryho Gilliama, známého jako bývalého člena umělecké skupiny Monthy Python, zavádí diváka do roku 2025, kdy se svět nachází ve velmi ponurém stavu, zapřičiněném v předchozím století záměrně vypuštěným vysoce nakažlivým virem, díky němuž zemřela drtivá většina populace a zbytky lidstva přežívají ukryti kdesi v podzemí. Představa, že by tomu tak mělo být nastálo však není lákavá a tak jsou z řad vězňů posíláni vybraní jedinci zpět v čase, aby získali potřebné informace a vzorky o původcích nákazy, aby bylo možné navrátit vše do původního stavu. Jedním z nich je i James Cole (Bruce Willis). Co mu však nikdo z povolaných neřekl, je nepřesnost teleportace časem a v důsledku toho vzniklé dezorientace s niž se mnozí jeho předchůdci psychicky nesrovnali. Je pouze jedním z dalších pokusných králíků, odečitatelných položek co lze v případě nezdaru kdykoliv nahradit. Nepřekvapuje proto, že je při cestě do minulosti shledán duševně nemocným, čemuž v jisté chvíli i sám uvěří. Včetně toho, že teroristická organizace Armáda 12. opic, zodpovědná za následnou Apokalypsu,
není to za co mu byla označena.
Ve filmu nejde ani tak o jaho konec jako o nastolení mnoha znepokojujících otázek v čele s možností zneužitelnosti psychiatrie jako vědy coby novodobého náboženství o němž se nepochybuje. Které leckdy do značné míry rozhoduje o další existenci jedince. do se z jakéhokoliv důvodu vymyká z průměru, nemusí být nutně ještě blázen. Jen možná ostatní kolem něj ještě nedozráli na to, aby pochopili co jim chce sdělit.

Restart

7. října 2008 v 22:09 | Michal Jakubínský |  Film
Asi nejeden z čtenářů chtěl občas začít znovu nebo alespoň vrátit na chvíli čas v momentě, kdy udělal nějakou chybu co mu dokázala větší či menší mírou změnit život. V podobné situaci se ocitá Sylvie (Lenka Krobotová) hl. hrdinka filmu debutujícího režiséra Julia Ševčíka. Je typickým produktem velkého města - za jaký lze Prahu považovat. Mladá holka, jejíž velkou část v životě zabírají různé večírky či parties s kamarádkami či přáteli. Nechybí na nich pochopitelně ani pití či něco jiného a tak leckdy ranní kocovina nebývá zrovna příjemná.
Během jedné takové akce pronese Sylvie (notně posílena pitím) do telefonu svému příteli zdánlivě nevinou větu o své nevěře. Zpočátku se jí zdá vtipná, bohužel si však neuvědomí jak moc mu tím právě ublížila. Jako vtip to její protějšek nevzal a výsledkem je rozpadající se vztah.
Naštěstí je tu "restart". Možnost vrátit se znovu na začátek a vzít všechno zpátky, přehodnotit lecos ve svém dosavdním životě a pokusit se získat zpět svou lásku. Neptejte se jak nebo proč, jde prostě o získání šance. Jízda jejího života právě začíná a výsledek není dopředu znám.
Nevím kolik z vás zná tenhle film. Pokud jste ho ještě neviděli, není škoda si na něj udělat volnou chvíli. Strhující provedení svou formou, připomínající moderní videoklipy, místy bere dech. I když asi ne každému bude vyhovovat, protože tohle je čistě městská záležitost ze specifického prostředí tanečních klubů s elektronickou muzikou. V kinech ho už, vzhledem k roku výroby 2005, nejspíš budete shánět obtížně, ale v distribuční síti či po známých určitě snáze. Opět mi nezbývá než být mírně zklamaný nad malou mírou jeho propagace. Tak snad alespoň tady a teď .