Leden 2009

Valčík s Bašírem

28. ledna 2009 v 4:26 | Michal Jakubínský |  Film
Po dlouhé odmlce, kdy nebylo nic co by mne zaujalo, jsem nakonec něco objevil a protože je o čem psát, přináším následující článek.
Stejnojmenný animovaný snímek režiséra Ari Folmana líčí autobiografickou formou pokus hl. hrdiny, který si nedokáže vzpomenout na většinu zážitků z izraelsko-libanonské války z roku 1982, si je opětovně vybavit. Na radu svého kamaráda kontaktuje její bývalé účastníky s nimiž ji tehdy prožil, aby znovu dokázal postupně poskládat jednotlivé fragmenty do celkového obrazu. Žádná válka není hezká a ani tady tomu nebylo jinak. Lidská mysl může někdy totálně vytěsnit hrůzné obrazy, jimiž se brání své možné devastaci. A Ari (ústřední postava) se stal svědkem jedné z nejkrutějších fází tohoto konfliktu, když křesťanské milice za přihlížení izraelské armády povraždili v uprchlických táborech tisíce neozbrojených civilistů. Snad mu jejich opětovné nabytí pomohlo trvale se s nimi vyrovnat a zbavit se nočních můr, kterými trpí spousta vojáků po návratu z války. Čemuž nezúčastnění těžko prozumí.
Nápad s animací alá comix v celovečerním pojetí dodal svébytným způsobem na autentičnosti a minimálně ušetřil spoustu peněz, které by jinak bylo nutno investovat do rekonstrukce dobových událostí. Hlavně skutečné záběry rozkládajících se těl zmasakromavých patří k nejpůsobivějším, evokujícím vzpomínky na koncentrační tábory za 2. sv. války.

Delikatesy

2. ledna 2009 v 11:58 | Michal Jakubínský |  Film
Je krátce po blíže nespecifikované katastrofě a do malého řeznického krámku v přízemí činžovního domu většího města přichází na inzerát zájemce o práci. Je majitelem přijat a jeho náplní jsou nejrůznějšé drobné opravy všeho druhu neboť řezníkovi patří také celý dům. Nachází zalíbení v jeho dceři, což ovšem tatínek nese značně nelibě a pokud by zavčasu mladík věděl, jak se věci kolem původu masa mají, asi by lehce přibrzdil. Otec je totiž kanibal a v případě nutnosti připraven nezastavit před ničím - ani likvidací vlastní rodiny. Nad vznikající náklonost mezi chlapcem a dívkou se tak stahují zlověstná mračna.
Posléze do dění zasahuje tajná organizace vegetariánů, žijících v kanalizaci, navnaděna velkým množstvím kukuřice v řezníkově sklepě o němž dostala od dcerky detailní informace. Aniž by to tušil, stanou se příčinou jeho pozdějšího pádu.
Podobná témata byla již v minulosti zpracována vícekrát, protože pojídání lidského masa není ve zdejší kultuře tradicí a patří pro film či literaturu mezi lákavé. Delikatesy jsou nepříliš krvává hodně černá francouzská komedie z roku 1990 (oceněná čtyřmi cenami Cézar) o níž jsem přesvědčen, že se bude líbit. Její autoři Jean Pierre Jeunet a Marc Caroa se vyřádili dostatečně.